Parlamenti kérdés - O-0025/2008Parlamenti kérdés
O-0025/2008

A javasolt, "diktatórikus kormányzatok által elkövetett genocídiumokkal, emberiség elleni bűntettekkel és háborús bűnökkel" foglalkozó bizottsági meghallgatás

6.3.2008

SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0025/08
Az Eljárási Szabályzat 108. cikke alapján
előterjesztette: Martin Schulz, Hannes Swoboda, Jan Marinus Wiersma, Helmut Kuhne, Miguel Angel Martínez Martínez, Justas Vincas Paleckis, Józef Pinior és Libor Rouček a(z) PSE képviselőcsoportja nevében
a Bizottsághoz

2007. április 19-én az EU igazságügy-miniszterei elfogadtak egy kerethatározatot a rasszizmus és az idegengyűlölet egyes formái és megnyilvánulásai elleni küzdelemről (11522/07 DROIPEN 68), amely olyan bűncselekményekkel foglalkozik, mint például a gyűlöletkeltés vagy az erőszakra való felbujtás, valamint a népirtás, az emberiség elleni és háborús bűncselekmények nyilvános védelmezése, tagadása vagy durva banalizálása, amint az a Nemzetközi Büntetőbíróság alapokmányában és a nürnbergi törvényszék meghatározásában szerepel. A diktatórikus rendszerek által egyéb alapon elkövetett bűncselekményekre nem történik kifejezett hivatkozás. A Bizottság egy 2007-es első meghallgatást követően most újabb lépéseket tesz ezen a területen.

 

A kezdeményezés egybevág az európai történelem voluntarista, részben politikai színezetű – nem pedig tudományos kutatáson alapuló – újraértékelésére irányuló tendenciákkal. Továbbá nem a XX. században elkövetett emberiség elleni bűncselekményekért, genocídiumokért és háborús bűnökért felelős összes diktatórikus és autokratikus rezsim objektív értékelésére alapul.

 

Tekintettel a fentiekre, valamint az április 8-ra tervezett szakértői konferencia előkészületeire és a prágai tavasz 40. évfordulójára:

 

  Milyen további lépéseket tervez a Bizottság az európai diktatúrák és autoriter rezsimek rendszertana tudományos megközelítésének erősítése érdekében?

 

  Miként kíván vitát folytatni a XX. századi európai történelem diktatórikus és autoriter rezsimjei által elkövetett bűnökről, beleértve a náci és sztálinista rendszereket, valamint az elnyomásért, gyilkosságokért és emberiség elleni bűncselekményekért – jóllehet más mértékben – felelős háború előtti és azt követő ultranacionalista, autoriter és antidemokratikus kormányokat is?

 

  Miként fogja a Bizottság biztosítani, hogy a vita tudományos szempontokra összpontosítson, és ne váljon a politika áldozatává, tekintettel az erősödő nacionalizmusra és populizmusra?

 

 

Előterjesztve: 06.03.2008

Továbbítva: 10.03.2008

A válaszadás határideje: 17.03.2008