Nařízení (ES) č. 1829/2003[1] bylo přijato za účelem stanovení pravidel pro uvádění geneticky modifikovaných plodin na trh. Evropská unie se v současné době potýká s rostoucím počtem případů náhodné přítomnosti stop geneticky modifikovaných plodin, které v EU dosud nejsou povoleny, ale byly již schváleny jejími hlavními obchodními partnery. Ačkoli dovozci a zúčastněné strany provádějí náležité kroky, aby takovým případům zabránili, je pravděpodobné, že k nim bude v důsledku zavádění nových prvků ve vývozních zemích a uplatňování režimu nulové tolerance vůči přítomnosti nepovolených geneticky modifikovaných organismů v produktech dovážených do EU docházet i nadále. Situace se stále zhoršuje a pravděpodobně povede k dalšímu zvýšení cen krmiv v EU.
Jak by Komise vzhledem k vysoké míře závislosti EU na dovozu krmiv bohatých nabílkoviny (např. sójové moučky, krmiv na bázi kukuřičného lepku) hodnotila dopady politiky nulové tolerance na konkurenceschopnost živočišné výroby EU v krátkodobém adlouhodobém horizontu?
Jak obhájí Komise stávající situaci, kdy jsou zakázána i krmiva, která obsahují jen nepatrné stopy nepovolených geneticky modifikovaných organismů, zatímco maso zvířat, jež byla těmito nepovolenými GMO krmena, může být na trh EU uváděno bez omezení, což vede kvýraznému narušení hospodářské soutěže v neprospěch evropských zemědělců?
Nedomnívá se Komise, že namísto stávajícího režimu nulové tolerance by měla být vpřípadě náhodné přítomnosti stop nepovolených geneticky modifikovaných organismů, které již Evropský úřad pro bezpečnost potravin vyhodnotil jako vyhovující nebo které prošly posouzením bezpečnostních rizik potravin a krmiv v souladu se zásadami prohodnocení geneticky modifikovaných plodin (CODEX), uplatňována prahová hodnota (jak je tomu již vpřípadě náhodné přítomnosti stop povolených geneticky modifikovaných organismů uproduktů s označením „neobsahuje GMO“)? Hodlá Komise v tomto směru předložit konkrétní návrhy?
Očekává Komise, že nedojde-li ke změně, vyvolá stávající situace obchodní spory spříslušnými vývozními zeměmi, což by mohlo nepříznivě ovlivnit vývoz určitých evropských komodit?Pokud ano, jakým způsobem hodlá vzniku těchto sporů zabránit?