Az izraeli börtönökben fogva tartott palesztin rabok
15.4.2008
SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0040/08
Az Eljárási Szabályzat 108. cikke alapján
előterjesztette: Luisa Morgantini, Hélène Flautre, Richard Howitt, Thijs Berman, Kyriacos Triantaphyllides, Proinsias De Rossa, Pasqualina Napoletano, Margrete Auken, Jean Lambert, Marios Matsakis, David Hammerstein, Jill Evans, Jamila Madeira, Eugenijus Maldeikis, Philippe Morillon, Chris Davies, Vincenzo Aita, Françoise Castex, Caroline Lucas, Antonio Masip Hidalgo, Alyn Smith, Ana Maria Gomes, Karin Scheele, Alain Hutchinson, Marco Cappato, John Bowis, Giovanni Berlinguer, Giusto Catania, Roberto Musacchio, Vittorio Agnoletto, Frieda Brepoels, Mauro Zani, Umberto Guidoni, Luigi Cocilovo, Linda McAvan, Alessandro Battilocchio, Baroness Nicholson of Winterbourne, Francis Wurtz, Tokia Saïfi, Edward McMillan-Scott, Emilio Menéndez del Valle, Ioannis Kasoulides, Véronique De Keyser, Kader Arif, Béatrice Patrie és Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
a Tanácshoz
Az emberi jogok palesztin területeken tapasztalható helyzetéről szóló legutóbbi jelentésében az ENSZ különleges előadója, John Dugard megállapítja, hogy „1967 óta több mint 700 000 palesztint börtönöztek be”. Jelenleg körülbelül 11 000 palesztin letartóztatott, ezen belül 376 gyermek, 118 nő, a Palesztin Törvényhozó Tanács 44 tagja és körülbelül 800 közigazgatási fogvatartott van izraeli börtönökben”[1].
2008. január végén Izrael 813 palesztint tartott őrizetben közigazgatási fogva tartás keretében. Ezeket az embereket kizárólag közigazgatási határozatok alapján[2] tartják fogva legfeljebb hat hónapig, amely időszak meghosszabbítható. A közigazgatási fogva tartást a nemzetközi jog megengedi, de az csak szigorú korlátozásokkal, egy adott személy által az állam biztonságára jelentett veszély elhárítása érdekében alkalmazható. Izrael azonban soha nem definiálta az „állambiztonság” kritériumait. A közigazgatási fogva tartás Izrael általi alkalmazása ezért sérti ezeket a korlátozásokat.
A legtöbb palesztin fogvatartottat Izraelben található börtönökben őrzik. Amellett, hogy ez lehetetlenné teszi a család gyakori látogatását, sérti a Negyedik Genfi Egyezmény 76. cikkét, amely előírja, hogy a megszállt területről származó személyeket a megszállt országban kell őrizetben tartani, és ha elítélik őket, büntetésüket ott kell letölteniük.
„A fogva tartottak megalázó és lealacsonyító bánásmódnak vannak kitéve”. A kihallgatásokat embertelen, esetenként kínzásnak minősülő módon hajtják végre. Az élelmezés rossz minőségű, és jelentős a túlzsúfoltság[3]. 2007-ben két, izraeli nem kormányzati szervezetek által közreadott beszámoló[4] igazolta, hogy a letartóztatottakat fizikailag bántalmazzák, és megfosztják alapvető szükségleteiktől, például több mint 24 órára az alvástól. Ugyanilyen nyugtalanító a gyermekekkel való bánásmód.
Az utóbbi években a palesztin gyermekek letartóztatása, kihallgatása és bebörtönzése szisztematikussá vált. 2007 júliusának végén körülbelül 385 palesztin gyermek volt izraeli őrizetben. Ezekkel a gyermekekkel általában ugyanazon katonai rendszer keretében járnak el, mint a palesztin felnőttekkel[5]. Ez természetesen sérti az Egyesült Nemzetek Szervezetének a gyermekek jogairól szóló egyezményét, amely Izraelben 1991 novemberében lépett hatályba. Izrael azonban tagadja ennek alkalmazhatóságát a palesztin területeken.
Tud-e a Tanács a nemzetközi jog megsértésének fent említett eseteiről?
Az EU–Izrael társulási megállapodás 2. cikkét is figyelembe véve milyen fellépéseket tervez a Tanács annak érdekében, hogy biztosítsa a nemzetközi jog és a nemzetközi egyezmények Izrael Állam általi tiszteletben tartását?
Előterjesztve: 15.04.2008
Továbbítva: 16.04.2008
A válaszadás határideje: 07.05.2008
- [1] Az ENSZ különleges előadójának jelentése az emberi jogok helyzetéről az 1967 óta megszállva tartott palesztin területeken A/HRC/7/17, 2008. január 21.
- [2] B’Tselem – The Israeli Information Center for Human Rights in the Occupied Territories (a megszállt területek emberi jogi helyzetével foglalkozó izraeli információs központ) – „Palestinian Security Detainees in Israel - The Use of Administrative Detention” (Palesztin biztonsági fogvatartottak Izraelben – A közigazgatási fogva tartás alkalmazása).
- [3] Az ENSZ különleges előadójának jelentése az emberi jogok helyzetéről az 1967 óta megszállva tartott palesztin területeken A/HRC/7/17, 2008. január 21.
- [4] A Hamoked (Személyiségvédelmi Központ) és a B’Tselem, valamint a PCATI (Nyilvános Bizottság a Kínzás ellen Izraelben)
- [5] Lásd: Defence for Children International, palesztin szekció – Palestinian Child Political Prisoners: Semi Annual Report 2007 (Politikai fogoly palesztin gyermekek: féléves jelentés 2007)