Принудителната проституция и трафика на жени с цел сексуална експлоатация
ВЪПРОС С ИСКАНЕ ЗА УСТЕН ОТГОВОР, ПОСЛЕДВАН ОТ РАЗИСКВАНЕ O-0062/08
съгласно член 108 от Правилника за дейността на ЕП
от Anna Záborská, от името на Комисия по правата на жените и равенството между половете
към Комисията
В рамките на събитията организирани от Европейския парламент за отбелязването на международния ден на жените на 8 март 2006 г., комисията по правата на жените и равенството между половете започна кампания за сигнализиране на обществеността за нуждата от предотвратяване и противодействие на трафика и принудителната проституция по време на световното първенство по футбол през 2006 г.
Кампанията, наречена "Червен картон срещу принудителната проституция" беше голям успех, защото имаше положителен принос за намаляване на трафика и принудителната проституция по време на първенството. Затова ние следва отново да повишим обществената информираност по време на европейското първенство по футбол Евро 2008, което ще се проведе през юни 2008 г., като напомним на обществото, че подобен вид насилие срещу жени и момичета е неприемлив. През 2005 г. Комисията и Съветът приеха план на ЕС за най-добри практики, стандарти и процедури за противодействие и предотвратяване на трафика на хора (2005/C 311/01). Той включва подробна таблица със специфични действия, която трябва редовно да се преглежда и актуализира. Настоятелно призоваваме държавите-членки да приложат незабавно плана за действие, тъй като вече е налице забавяне. Тъй като този план обхваща всички форми на трафик на хора, той призовава за координирана политика на взаимносвързаните области, като например включването на специфични за пола стратегии за предотвратяване като основен елемент в борбата срещу трафика на жени и момичета, както и мерки за повишаване на информираността и оценка на тяхната ефективност и т.н.
Може ли Комисията да отговори на следните въпроси:
– Приложен ли е планът по отношение на трафика за сексуална експлоатация и какъв е резултатът от това прилагане и ефективността? Какви специфични мерки са докладвани от държавите-членки с цел противодействие на трафика на хора за сексуална експлоатация?
– До каква степен държавите-членки правилно са въвели и приложили Директива 2004/81/ЕО[1]? Какви действия е предприела Комисията в случай на неправилно въвеждане или прилагане?
– Кога ще бъде достъпно изследването относно връзката между законодателството относно проституцията и обхвата на трафика на жени и момичета с цел сексуална експлоатация, поискано от комисията по правата на жените и равенството между половете през януари 2006 г.?
– Може ли Комисията да посочи дали и как възнамерява да насърчи държавите-членки да изградят и развият презгранично полицейско сътрудничество в областта на борбата срещу трафика на хора и принудителната проституция?
– Как може Комисията да подкрепи кампанията на комисията "Червен картон срещу принудителната проституция"?
Внесен: 26.05.2008
Предаден: 28.05.2008
Краен срок за отговор: 04.06.2008
- [1] ОВ L 261, 6.8.2004, стр. 3.