Pytanie poselskie - O-0062/2008Pytanie poselskie
O-0062/2008

zmuszanie do prostytucji oraz handel kobietami w celu wykorzystywania seksualnego

PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0062/08
zgodnie z art. 108 Regulaminu
skierowane przez: Anna Záborská w imieniu Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia
do Komisji

Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0062/2008
Teksty złożone :
O-0062/2008 (B6-0160/2008)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W ramach wydarzeń organizowanych w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2006 r. Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego rozpoczęła kampanię uczulającą opinię publiczną na potrzebę zapobiegania handlowi kobietami i przymusowej prostytucji oraz zwalczania tych zjawisk podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2006 r.

 

Kampania pod nazwą „Czerwona kartka dla przymusowej prostytucji” odniosła wielki sukces, przyczyniając się do ograniczenia handlu kobietami i przymusowej prostytucji w czasie mistrzostw. W związku z tym powinniśmy ponownie uwrażliwić opinię publiczną podczas Mistrzostw Europy w 2008 r., przypominając społeczeństwu, że tego rodzaju przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest niedopuszczalna. W 2005 r. Komisja i Rada przyjęły unijny plan dotyczący najlepszych praktyk, standardów i sposobów postępowania służących zwalczaniu handlu ludźmi i jego zapobieganiu (2005/C 311/01). Plan ten zawiera szczegółowy wykaz konkretnych działań, który podlega systematycznej ocenie i aktualizacji. Wzywamy państwa członkowskie do natychmiastowego wdrożenia tego planu działań, mając na uwadze już występujące opóźnienie. Ze względu na fakt, że plan ten obejmuje wszelkie formy handlu ludźmi, wymaga on skoordynowanej polityki w powiązanych dziedzinach, m.in. uwzględnienia strategii prewencyjnych związanych z problematyką płci, będących kluczowym elementem zwalczania handlu kobietami i dziewczętami, a także działań uwrażliwiających społeczeństwo, oceny ich skuteczności itd.

 

Czy Komisja może udzielić odpowiedzi na następujące pytania:

 

 Czy plan działań dotyczący handlu kobietami w celu wykorzystywania seksualnego został wdrożony? Jakie są jego wyniki oraz skuteczność? Jakie konkretne działania na rzecz zwalczania handlu ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego zostały zgłoszone przez państwa członkowskie?

 

 W jakim stopniu państwa członkowskie poprawnie transponowały i wdrożyły dyrektywę 2004/81/WE[1]? Jakie działania podjęła Komisja w przypadkach niewdrożenia dyrektywy?

 

 Kiedy powstanie analiza związku między legislacją dotyczącą prostytucji a skalą handlu kobietami i dziewczętami w celu wykorzystywania seksualnego, której przeprowadzenia domaga się Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia od stycznia 2006 r.?

 

 Czy Komisja może określić, czy i w jaki sposób zamierza skłonić państwa członkowskie do podejmowania działań w oparciu o transgraniczną współpracę policyjną oraz do jej dalszego rozwoju w zakresie zwalczania handlu ludźmi i przymusowej prostytucji?

 

 W jaki sposób Komisja może wesprzeć kampanię „Czerwona kartka dla przymusowej prostytucji”?

 

 

Przedłożone: 26.05.2008

Przekazane: 28.05.2008

Termin na udzielenie odpowiedzi: 04.06.2008