Parlamentarno vprašanje - O-0062/2008Parlamentarno vprašanje
O-0062/2008

Prisilna prostitucija in trgovina z ženskami zaradi spolnega izkoriščanja

VPRAŠANJE ZA USTNI ODGOVOR Z RAZPRAVO O-0062/08
v skladu s členom 108 Poslovnika
predložila Anna Záborská, v imenu Odbora za pravice žensk in enakost spolov
za Komisijo

Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
O-0062/2008
Predložena besedila :
O-0062/2008 (B6-0160/2008)
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

V okviru dogodkov ob mednarodnem dnevu žena je Odbor za pravice žensk in enakost spolov Evropskega parlamenta 8. marca 2006 začel kampanjo ozaveščanja javnosti o preprečevanju trgovine z ženskami in prisilne prostitucije ter boju proti njima ob priložnosti svetovnega nogometnega pokala FIFE leta 2006.

 

Kampanja „Rdeči karton prisilni prostituciji“ je bila zelo uspešna, saj je prispevala k zmanjšanju trgovine in prisilne prostitucije med prvenstvom. Med evropskim nogometnim prvenstvom UEFA 2008 bi bilo spet treba ozaveščati javnost, da je tovrstno nasilje nad ženskami in dekleti nesprejemljivo. Leta 2005 sta Komisija in Svet sprejela načrt EU o najboljših praksah, standardih in postopkih za preprečevanje trgovine z ljudmi in boja proti njej (2005/C 311/01). Načrt vključuje podrobno preglednico specifičnih ukrepov, ki naj bi se jih redno preverjalo in posodabljalo. Države članice pozivamo, naj takoj začnejo izvajati akcijski načrt, saj je že prišlo do zamude. Akcijski načrt zajema vse oblike trgovine z ljudmi, zato zahteva usklajeno delovanje na področjih, ki so med seboj povezana, na primer vključevanje preventivnih strategij, ki so prilagojene glede na spol, kot ključnega elementa boja proti trgovini z ženskami in dekleti, ukrepe za boljšo ozaveščenost, oceno njihove učinkovitosti itd.

 

Komisijo prosimo, da odgovori na naslednja vprašanja:

 

 Ali se izvaja načrt v zvezi s trgovino zaradi spolnega izkoriščanja, kakšni so rezultati in ali je učinkovit? O katerih specifičnih ukrepih za boj proti trgovini z ljudmi zaradi spolnega izkoriščanja  poročajo države članic?

 

 Ali so države članice pravilno prenesle in začele izvajati direktivo 2004/81/ES[1]? Če je niso, katere ukrepe je sprejela Komisija?

 

 Kdaj bo na voljo študija o povezavah med zakonodajo o prostituciji in obsegom trgovine z ženskami in dekleti zaradi spolnega izkoriščanja, ki jo že od januarja 2006 zahteva Odbor za pravice žensk in enakost spolov Evropskega parlamenta?

 

 Ali lahko Komisija navede, ali in kako namerava spodbujati države članice, da bi se zanašale na čezmejno policijsko sodelovanje v boju proti trgovini z ljudmi in prisilni prostituciji ter ga nadgrajevale?

 

 Kako bi lahko Komisija podprla kampanjo „Rdeči karton prisilni prostituciji“?

 

 

Vloženo: 26.05.2008

Posredovano: 28.05.2008

Rok za odgovor: 04.06.2008