Současný stav reformy Evropských škol
30.5.2008
OTÁZKA K ÚSTNÍMU ZODPOVĚZENÍ S ROZPRAVOU O-0066/08,
kterou podle článku 108 jednacího řádu
od Katerina Batzeli a Erna Hennicot-Schoepges za Výbor pro kulturu a vzdělávání
Komisi
Evropský parlament ve svých usneseních P5_TA(2002)0605 a P6_TA(2005)0336 podpořil zásadní reformu systému Evropských škol, která by zlepšila jejich řízení a umožnila větší otevření.
Není snad reforma systému Evropských škol, jehož model vznikl před více než 50 lety, naléhavá vzhledem k postupnému rozšiřování EU, zvyšování počtu agentur, většímu množství pracovních míst zaměstnanců a pružnějším pracovním smlouvám? Nenastala doba, kdy je potřeba evropským občanům nabídnout vícejazyčný a pružný model škol, který by zohledňoval jejich mobilitu a potřebu umožnit svým dětem zvolit si opravdu evropské vzdělání a zachovat přitom dosažené úspěchy: výuku mateřského jazyka, skutečnost, že pro vyučující je vyučovací jazyk mateřštinou, vydávání závěrečného vysvědčení a jeho uznávání ve všech členských státech EU?
Není v tomto smyslu skutečnost, že Evropské školy jsou vnímány jako elitářské, v posledních desetiletích jsou postupně vylučováni žáci, kteří nejsou dětmi úředníků, a žáci Evropských škol jsou rozdělováni do kategorií I, II a III v závislosti na tom, zda jsou dětmi úředníků či nikoli, v rozporu s cílem zvyšovat mobilitu evropských občanů na trhu práce?
Jakého pokroku bylo dosaženo v průběhu reformy a otevírání s cílem změnit systém Evropských škol na evropský systém škol a zachovat přitom úspěchy, kterých bylo dosud dosaženo? Jakého pokroku bylo dosaženo ve vzdělávání žáků se zvláštními potřebami?
Předložení: 30.05.2008
Postoupení: 03.06.2008
Platné do: 10.06.2008