Pytanie poselskie - O-0067/2008Pytanie poselskie
O-0067/2008

Odpowiedź UE na wyzwania związane z państwowymi funduszami inwestycyjnymi

PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0067/08
zgodnie z art. 108 Regulaminu
skierowane przez: Pervenche Berès w imieniu Komisji Gospodarczej i Monetarnej
do Rady

Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0067/2008
Teksty złożone :
O-0067/2008 (B6-0164/2008)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Państwowe fundusze inwestycyjne (SFW - sovereign wealth funds), czyli należące do rządów instrumenty lokowania nadwyżek środków państwowych, rozwijają się szybko; to samo dotyczy otaczających je kontrowersji politycznych i podnoszonego przez nie poziomu ryzyka.

 

Kryzys na rynku kredytów o niższej niż najwyższa wiarygodności kredytowej (subprime) w nieoczekiwany sposób zwrócił uwagę na państwowe fundusze inwestycyjne (SFW). Otworzył przed SWF nowe perspektywy, a niektóre z nich przyszły z pomocą kilku wielkim bankom.

 

Czy Rada jest zdania, że rozmaite aktualne inicjatywy krajowe stwarzają potrzebę koordynacji unijnej na poziomie europejskim, która mogłaby połączyć rozwiązania opracowane przez państwa członkowskie w celu zapewnienia prawdziwie równych szans, jednocześnie zapewniając możliwość szybkiego podejmowania skutecznych działań, gdyby kryzys dotknął ważnych sektorów gospodarki? Czy w związku z tym Rada jest zdania, że Komisja powinna dokonać przeglądu sprawdzającego inicjatywy państw członkowskich i ich zgodność z prawem UE? Czy wskazana byłaby obiektywna ocena całego szeregu instrumentów, którymi dysponujemy (wymóg przejrzystości, prawa głosu SFW, złote akcje, prawa akcjonariuszy) i ustalenie unijnego, przekraczającego granice państwowe podejścia do ważnych sektorów gospodarki? Co Rada sądzi o systemie rejestracji tych funduszy?

 

W jakim zakresie potrzebne jest uczynienie jaśniejszym artykułu 58 traktatu WE przewidującego ograniczenie przepływu kapitału i płatności ze względu na wymogi polityki społecznej względnie porządku publicznego, aby gwarantował on pełną zgodność z interesem UE i doskonałe funkcjonowanie rynku wewnętrznego?

 

Co - zdaniem Rady - UE powinna uczynić na płaszczyźnie globalnej? Czy powinna zabiegać o globalne podejście do SWF, propagując najlepsze praktyki i w końcu zajmując się zagadnieniem wzajemnej otwartości rynków?

 

Co Rada sądzi o obronie i promocji ex ante silnej pozycji UE, w szczególności podczas rozmów na szczeblu globalnym?

 

Co Rada myśli o dogłębnym zastanowieniu się nad funkcjonowaniem rynków światowych i przedłożeniu propozycji na stosownych forach międzynarodowych?

 

Czy Rada widzi potrzebę działań związaną z monarchiami naftowymi, które pogłębiają brak równowagi kursu dolara do euro, ponieważ ropa rozliczana jest w dolarach, które inwestowane są przez SWF w aktywa denominowane w euro?

 

 

Przedłożone: 02.06.2008

Przekazane: 03.06.2008

Termin na udzielenie odpowiedzi: 24.06.2008