Parlamentin kysymys - O-0075/2008Parlamentin kysymys
O-0075/2008

Kaupallisessa ilmakuljetuksessa sovellettavat tekniset vaatimukset ja hallinnolliset menettelyt (EU OPS) / lasten turvavarusteiden käyttö (OPS 1.730)

SUULLINEN KYSYMYS JOSTA KESKUSTELLAAN O-0075/08
työjärjestyksen 108 artiklan mukaisesti
esittäjä(t): Eva Lichtenberger, Liikenne- ja matkailuvaliokunnan puolesta
komissiolle

Elinkaari istunnossa
Asiakirjan elinkaari :  
O-0075/2008
Käsiteltäväksi jätetyt tekstit :
O-0075/2008 (B6-0169/2008)
Äänestykset :
Hyväksytyt tekstit :

Komissio toimitti parlamentille 29. huhtikuuta 2008 seuraavan toimenpideluonnoksen, josta oli päätetty komiteamenettelyllä valvonnan käsittävää sääntelymenettelyä noudattaen: luonnos komission asetukseksi (EY) N:o ... neuvoston asetuksen (ETY) N:o 3922/1991[1] muuttamisesta yhteisten kaupallisessa ilmakuljetuksessa sovellettavien teknisten vaatimusten ja hallinnollisten menettelyjen (EU OPS) osalta.

 

EU OPS 1.730:ssa olevan 3 alakohdan mukaan lasten turvavarusteet, jotka ainoastaan lentoyhtiön kotimaan kansallinen viranomainen on hyväksynyt, sallitaan ilman lisävaatimuksia. Alle kaksivuotiaiden lasten turvallisuus kärsii siitä, että heillä ei ole oikeutta omaan istuimeen. Yleisesti käytetään kahta menetelmää:

  turvavyölenkki, jolla lapsi kiinnitetään aikuisen turvavyöhön: Kanadassa, Australiassa, Yhdysvalloissa ja Saksassa tehdyt tieteelliset tutkimukset ja vaaratilanteita simuloivat testit osoittavat, että turvavyölenkit voivat johtaa lapsen kuolemaan tai vakavaan loukkaantumiseen. Nykyinen asetus voi saada lentoyhtiöt lisäämään turvavyölenkkien käyttöä.

  sylissä pitäminen, jota suositellaan Saksassa: On fyysisesti mahdotonta suojella lasta lento-onnettomuuden aikana pitämällä häntä sylissä.

 

Monet pikkulasten kuolemantapaukset eivät kuitenkaan näy tilastoissa, koska niihin usein merkitään onnettomuuksien uhrit vain lentokoneen istumapaikkamäärän mukaan.

 

1. Tunteeko komissio turvavyölenkkejä koskevat tieteelliset tutkimukset ja vaaratilanteita simuloivat testit, joista käy ilmi niiden vahingolliset vaikutukset, ja onko se tietoinen niihin liittyvistä onnettomuuksista/vaaratilanteista?

 

2. Miksi EU OPS:iin ei sisälly määräyksiä sertifioiduista lasten turvavarusteista, ja minkälaisin toimenpitein aiotaan varmistaa imeväisten ja pikkulasten turvallisuus lennolla?

 

3. Millä tavoin nykyiset EU OPS -asetukset (turvavyölenkit) vastaavat kaikkien matkustajien, myös imeväisten ja pikkulasten, tasavertaisen suojan ja syrjimättömyyden periaatetta?

 

4. Voisiko asianmukaisena ratkaisuna olla asianmukaisesti sertifioitujen lasten turvaistuinten pakollinen tarjoaminen, kuten autoissa?

 

 

Jätetty: 26.06.2008

Välitetty: 30.06.2008

Määräaika: 07.07.2008