Roma ujjlenyomat-adatbázis létrehozása Olaszországban
2.7.2008
SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0080/08
Az Eljárási Szabályzat 108. cikke alapján
előterjesztette: Viktória Mohácsi, Marco Cappato, Alexander Alvaro, Sophia in 't Veld, Baroness Sarah Ludford, Jeanine Hennis-Plasschaert, Ignasi Guardans Cambó, Adina-Ioana Vălean, Renate Weber és Gérard Deprez a(z) ALDE képviselőcsoportja nevében
a Bizottsághoz
Az olasz belügyminiszter az olasz parlament alkotmányügyi bizottságának meghallgatásán állítólag kijelentette, hogy a rendőrség a nagyobb városokban található roma telepeken folyó ellenőrzések keretében ujjlenyomatokat gyűjt a romáktól, többek között a kiskorúaktól is. Úgy tűnik, hogy az adatokat egy újonnan létrehozott, az olasz igazságszolgáltatás által fenntartott és a „roma vészhelyzet” kezelésére különleges megbízottként kinevezett és rendkívüli jogkörrel felruházott prefektusok ellenőrzése alá tartozó adatbázisban gyűjtik. Az adatbázis feladata, célja, a hozzáférhetőség és az adatvédelmi garanciák nem tisztázottak. A meghallgatás során a miniszter állítólag kijelentette, hogy „nem etnikai adatgyűjtésről van szó, hanem népszámlálásról, amelyhez szükség van a telepek lakosságának – többek között a kiskorúak – ujjlenyomatára, az olyan jelenségek, mint a koldulás megszüntetése érdekében, és a végső cél az, hogy az itt maradó romák megfelelő körülmények között, a civilizált társadalom normái szerint élhessenek.”
Tud-e a Bizottság az olaszországi roma-adatbázis létrehozásáról? Nem gondolja-e úgy a Bizottság, hogy a szóban forgó adatbázis faji és etnikai származás alapján készül, mivel csak romáktól gyűjtenek ujjlenyomatokat, míg az olasz polgároknak nem kell ujjlenyomatot szolgáltatniuk? Nem gondolja-e úgy a Bizottság, hogy ez faji és etnikai hovatartozásra, illetve nemzetiségre épülő egyértelmű diszkrimináció? Nem gondolja-e úgy a Bizottság, hogy a romáktól való ujjlenyomatgyűjtés és a roma-adatbázis létrehozása semmibe veszi az emberi jogokat és alapvető szabadságjogokat, az egyenlőség és a megkülönböztetés-mentesség elvét, a magánélethez fűződő és adatvédelmi jogokat, amint azokról az Emberi Jogok Európai Egyezménye és az ahhoz kapcsolódó esetjog, az EU alapjogi chartája, az EU-szerződések és különösen az EUSz. 6. cikke, valamint az EKSz 13. cikke (a faji és etnikai hovatartozás alapján történő diszkrimináció tilalma), továbbá a faji vagy etnikai származáson alapuló megkülönböztetés elleni 2000/43/EK[1] irányelv és a mozgás szabadságáról szóló 2004/38/EK[2] irányelv rendelkezik? Felveti-e a kérdést a Bizottság az olasz hatóságoknak, és mit tesz a Bizottság annak biztosítása érdekében, hogy a roma helyzetet az emberi jogokra és az alapvető szabadságokra vonatkozó európai normáknak megfelelően kezeljék Olaszországban?
Előterjesztve: 02.07.2008
Továbbítva: 04.07.2008
A válaszadás határideje: 11.07.2008