Парламентарен въпрос - O-0100/2008Парламентарен въпрос
O-0100/2008

списъците с имена на пътници (PNR) в ЕС

ВЪПРОС С ИСКАНЕ ЗА УСТЕН ОТГОВОР, ПОСЛЕДВАН ОТ РАЗИСКВАНЕ O-0100/08
съгласно член 108 от Правилника за дейността на ЕП
от Sophia in 't Veld, Martine Roure, Philip Bradbourn и Sylvia-Yvonne Kaufmann, от името на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи
към Комисията

Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
O-0100/2008
Внесени текстове :
O-0100/2008 (B6-0476/2008)
Гласувания :
Приети текстове :

Данните от списъците с имена на пътниците са данни, събирани първоначално за търговски цели, докато сега служат за все по-голям брой цели, свързани със сигурността ( като сигурността на въздухоплаването, имиграционния контрол, данъчните измами, изпирането на пари, предотвратяване на терористични действия и престъпления и предотвратяване на преносими заболявания и т.н.) както това беше въведено от септември 2001 г. от САЩ, Канада, Австралия и неотдавна от Обединеното кралство, Франция и Дания. Следователно тези цели и свързаните с тях условия за обработка на данните се различават във всяка една отделна страна и постоянно еволюират. Като се има предвид, че ЕС и неговите държави-членки следва да запазят своята традиция като отворени държави и да гарантират свободата на трансграничното придвижване на лица, както е предвидено в член 12, параграф 2 от Международния пакт за граждански и политически права от 1966 г., Комисията може:

 

1. По отношение на ефективността: да предостави доказателства ( и процента на допускане на грешки) от масовото събиране и използване на данни от списъците с имена на всички пътници (особено за автоматизираните методи за анализ, като профилирането и извличането на данни, анализирането на данните с имената на пътниците за определяне степента на риска) в борбата срещу тероризма, като се има предвид, че към този момент нито една от съществуващите схеми не е била адекватно оценена?

 

2. По отношение на ограничаване на целите: да заяви ясно и точно (чл. 8 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС) за какви цели списъците с имената на пътниците следва да бъдат събирани на равнището на ЕС; освен това да предостави доказателство за уместността на данните от списъците с имена на пътниците за цели, различни от борбата срещу тероризма, трафика на дрога, имиграцията и други въпроси, свързани с общественото здраве?

 

3. По отношение на субсидиарността: да докаже необходимостта от инициатива от страна на ЕС и това защо събирането и използването на данни от списъците с имена на пътници не може да бъде осъществено от държавите-членки? Ако има доказана необходимост от действие от страна на ЕС, защо Комисията избра само да създаде задължението за държавите-членки да събират и използват данните от списъците с имена на пътниците, а не да създаде истинска схема на равнището на ЕС?  Дали Комисията е съгласна с това, че компилацията от 27 национални режима няма европейска принадена стойност и създава правна несигурност за гражданите и превозвачите?

 

4. По отношение на взаимодействието и цялостната структура: да обясни как събирането и използването на равнището на ЕС на данните от списъците с имена на пътниците се съчетава с последователна стратегия и се отнася към други (прогнозирани) мерки за гранична сигурност в рамките на ЕС, като интерфейси за приложни програми (API), входно-изходни регистрации, Електронна система за разрешително за пътуване (ЕСРП), биометрични данни в паспортите и визите, Шенгенска информационна система, Визова информационна система  и национални схеми за защита на националните граници, подобно на e-borders/Semaphore в Обединеното кралство?

 

5. По отношение на правната сигурност: да обясни как данните от списъците с имена на пътниците биха могли да бъдат използвани за цели, различни от тези, свързани с криминалната политика (като сигурността на въздухоплаването, граничния контрол, сътрудничеството в рамките на Шенген, незаконната имиграция и здравеопазването) без правна основа на Общността (вж. член 47 от Договора за Европейския съюз (ДЕС) и становището на правната служба на Съвета)?,

 

6. По отношение на демократичния контрол: да обясни как ще бъде гарантиран на европейско и национална равнище парламентарният контрол и да обясни как органите за защита на личните данни ще упражняват контрол над цялата система.

 

 

Внесен: 08.10.2008

Предаден: 10.10.2008

Краен срок за отговор: 17.10.2008