Az egységes eurófizetési térség (SEPA) megvalósítása
11.2.2009
SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0018/09
Az Eljárási Szabályzat 108. cikke alapján
előterjesztette: Pervenche Berès a(z) Gazdasági és Monetáris Bizottság nevében
a Bizottsághoz
A SEPA-t 2008. január 28-án hivatalosan is elindító, a SEPA átutalási rendszerére történő átállás ez idáig igen nehézkesen valósult meg. A piaci szereplők vonakodnak eltörölni a nemzeti fizetési eszközöket. A SEPA azonban azt jelenti, hogy megszűnik a határokon átnyúló és a belföldi kifizetések közötti különbség. A nemzeti fizetési eszközök párhuzamos megléte azzal a kockázattal jár, hogy a SEPA-hoz tartozó eszközöket kizárólag a határokon átnyúló ügyletek esetében alkalmazzák. Ennek következtében nehéz lesz elérni a kritikus tömeget, az elaprózottság fennmarad, és a bankszektor valamint ügyfelei számára előre jelzett előnyök nem fognak megvalósulni. Ezenkívül számos probléma várható a SEPA közvetlen terhelési rendszerének elindítása során, elsősorban a multilaterális bankközi díj (MIF) alkalmazásával kapcsolatban, valamint a jelenlegi közvetlen terhelési megbízásokról a SEPA közvetlen terhelési rendszerére történő zökkenőmentes és egyszerű átállás tekintetében. A multilaterális bankközi díj alkalmazásának problémája a kártyás fizetésekre is kiterjed.
A fentiek figyelembevételével megmagyarázná-e a Bizottság a következőket:
- Hogyan kívánja támogatni és segíteni a SEPA eszközeire történő átállást?
- Továbbra is fenntartja-e azt a véleményét, hogy a SEPA eszközeire átálló kifizetések esetében a kritikus tömeget 2010 végére el lehet érni?
- Véleménye szerint szükséges-e a SEPA eszközeire történő átállás befejeztét jelző egyértelmű és kötelező jellegű határidő megadása, és amennyiben igen, mi lenne ez a dátum, milyen módon lehet előírni, és mikor kerül nyilvánosságra?
- Hogyan lehetne elősegíteni a SEPA közvetlen terhelési rendszerével kapcsolatos jogbiztonságot – elsősorban ami a multilaterális bankközi díj (MIF) alkalmazását és annak az átmeneti időszaknak a pontos hosszát illeti, amelynek során a MIF határokon átnyúló közvetlen terhelés esetén is engedélyezhető –, továbbá a jelenlegi közvetlen terhelési megbízásokról a SEPA közvetlen terhelési rendszerére történő átállás tekintetében?
- Milyen módon kívánja kezelni a MIF-nek a kártyás fizetéseket érintő ügyét?
- Tekintettel arra, hogy az ágazat nehezen talál megfelelő megoldást, valamint arra, hogy a Bizottság mutatott rá a jelenlegi MIF-fel kapcsolatos aggodalmakra, nem rá hárul-e az a feladat, hogy konkrét megoldást javasoljon?
- A jelenlegi válságos körülmények között a Bizottság milyen konkrét intézkedéseket szándékozik javasolni annak biztosítására, hogy a SEPA eszközeire történő átállás ne eredményezzen drágább fizetési rendszert?
Előterjesztve: 11.02.2009
Továbbítva: 13.02.2009
A válaszadás határideje: 20.02.2009