skierowane przez: Jan Marinus Wiersma oraz Erika Mannw imieniu grupy politycznej PSE, Daniel Caspary oraz Robert Sturdyw imieniu grupy politycznej PPE-DE, Cristiana Muscardini oraz Eugenijus Maldeikisw imieniu grupy politycznej UEN
do Komisji
Przedmiot:Przejściowa umowa handlowa między UE a Turkmenistanem
Czy Komisja mogłaby wyjaśnić Parlamentowi Europejskiemu:
Jakie są konkretne powody, dla których Komisja uważa, że zawarcie przejściowej umowy handlowej w tym momencie jest uzasadnione?
Zważywszy na ogólną sytuację w Turkmenistanie, dlaczego Komisja pragnie kontynuować ten proces? W szczególności sytuację w obszarach takich jak prawa człowieka, demokracja i swoboda wyznania?
W jaki sposób Komisja ustosunkowuje się do szeregu sprawozdań organizacji pozarządowych i głosów pochodzących z samego Turkmenistanu w sprawie ogólnej sytuacji w tym kraju?
Jaki konkretny pozytywny wpływ umowa ta będzie miała na stosunki między UE i Turkmenistanem? Z jakich powodów Komisja uważa, że UE odniesie sukces w podnoszeniu standardów ochrony praw człowieka w Turkmenistanie po zawarciu przejściowej umowy handlowej? Dlaczego Komisja sądzi, że zawarcie przejściowej umowy handlowej jest dla UE skuteczniejszym sposobem na poprawę sytuacji w obszarze praw człowieka w Turkmenistanie?
Jakie konkretne pozytywne zmiany sytuacji w Turkmenistanie może spowodować ta umowa, w szczególności w zakresie przestrzegania praw człowieka i demokracji? Czy umowa o partnerstwie i współpracy będzie zawierać klauzulę zawieszającą dotyczącą praw człowieka?
Czy Komisja zawiesi przejściową umowę handlową na wniosek Parlamentu Europejskiego? Czy umowa o partnerstwie i współpracy będzie zawierać klauzulę przeglądową?