Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : O-0067/2009

Předložené texty :

O-0067/2009 (B6-0228/2009)

Rozpravy :

PV 05/05/2009 - 13
CRE 05/05/2009 - 13

Hlasování :

Přijaté texty :


Parlamentní otázky
PDF 30kWORD 26k
2. dubna 2009
O-0067/2009

OTÁZKA K ÚSTNÍMU ZODPOVĚZENÍ S ROZPRAVOU O-0067/09,

kterou podle článku 108 jednacího řádu

pokládají Astrid Lulling, Jean-Pierre Audy, Joseph Daul, Françoise Grossetête, Véronique Mathieu, Elisabeth Morin, Margie Sudre, Oldřich Vlasák a Dominique Vlastoza skupinu PPE-DE, Patrick Louisza skupinu IND/DEM, Jean Marie Beaupuy, Anne Laperrouze, Nathalie Griesbeck a Marielle De Sarnezza skupinu ALDE, Sergio Berlato, Cristiana Muscardini, Roberta Angelilli, Domenico Antonio Basile, Alessandro Foglietta, Antonio Mussa, Sebastiano (Nello) Musumeci, Giovanni Robusti, Umberto Pirilli a Salvatore Tatarellaza skupinu UEN

Komisi


  Předmět: Růžová vína a autorizované enologické postupy

 Odpověď na plenárním zasedání 

V rámci jednání o prováděcích nařízeních týkajících se společné organizace trhu s vínem zamýšlí Komise zrušit právní předpisy v oblasti enologických postupů platné do 31. července 2009, a zrušit tak zákaz scelování bílých a červených vín bez CHOP (chráněného označení původu) nebo CHZO (chráněného zeměpisného označení) pro výrobu růžového vína.

 

Vinaři z řady oblastí členských států vyvinuli během posledních desetiletí velké úsilí a investovali značné prostředky do výroby vysoce kvalitního růžového vína, uznávaného jako samostatný druh vína a přizpůsobeného rostoucí poptávce.

 

Toto úsilí vedlo k určité rovnováze v oblasti místního a regionálního hospodářství a územního plánování. Odborníci z příslušných oblastí informovali prostřednictvím pracovní skupiny pro vinařství, tradici a kvalitu mj. Evropský parlament o velkých obavách z toho, že rozhodnutí, které umožní vyrábět levné růžové víno, bude mít závažný dopad na hospodářství, životní prostředí a zaměstnanost. Toto opatření může vést zejména k zaměňování tradičních růžových vín a vín scelených a vyvolat nekalou soutěž, která by mohla, i v krátkodobém horizontu, poškodit tradiční výrobu růžových vín.

 

Je Komise vzhledem k těmto obavám a možným negativním důsledkům unáhleného rozhodnutí ochotna

 

1. odložit dané rozhodnutí, které se připravovalo na konec dubna;

 

2. na základě podrobné studie možných ekonomických a sociálních důsledků a dopadů na životní  prostředí, které by přineslo zrušení zákazu scelování, uskutečnit rozsáhlou  konzultaci s odborníky  z tohoto odvětví;

 

3. navrhnout řešení, která by umožnila evropskému odvětví vína větší konkurenceschopnost na evropských trzích a trzích třetích zemí a současně ochránila tradiční růžová vína před nekalou soutěží.

 

 

Předložení: 02.04.2009

Postoupení: 06.04.2009

Platné do: 13.04.2009

 

Jazyk, v němž byla otázka vznesena: FR 
Právní upozornění - Ochrana soukromí