Parlamenti kérdés - O-0088/2009Parlamenti kérdés
O-0088/2009

A pénzügyi és gazdasági világválság hatásai a fejlődő országokra és a fejlesztési együttműködésre

SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0088/09
Az Eljárási Szabályzat 115. cikke alapján
előterjesztette: Eva Joly a(z) Fejlesztési Bizottság nevében
a Bizottsághoz

A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
O-0088/2009
Előterjesztett szövegek :
O-0088/2009 (B7-0209/2009)
Szavazatok :
Elfogadott szövegek :

A G20-ak vezetői elismerték a pénzügyi és gazdasági világválságnak „a fejlődő országok lakosságának legvédtelenebb részére gyakorolt aránytalan hatását” és „a válság szociális hatásának enyhítésére vonatkozó közös felelősségünket”, továbbá megerősítették a támogatásokra vonatkozó meglévő kötelezettségvállalásokat, és új forrásokra – a válsággal összefüggő támogatás jelentős növelésére és a legszegényebb országok számára nyújtott szociális védelem céljait szolgáló több forrásra – tettek ígéretet. Amíg azonban az IMF által újonnan kölcsönzött forrásokból az európai térség részesedése 82% volt, az afrikai országoké mindössze 1,6%. Mit szándékozik az Európai Bizottság tenni annak érdekében, hogy ezen eszközök nagyobb része jusson el a legszegényebb országokhoz?

 

Míg a válságra adott hatékony válaszlépésekhez új és nagy mennyiségű forrás biztosítása szükséges, a Világbank számára csupán saját, már meglévő forrásai és eszközei állnak rendelkezésre.

 

Ráadásul számos nagyon szegény ország, éppen azok, amelyeket a nemzetközi pénzügyi válság nagy mértékben veszélyeztet, valószínűleg nem kap segítséget sem az IMF-től, sem a Világbanktól, mivel nem képesek teljesíteni a hitelfelvevői hitelképességre és a korábbi „jó teljesítményre” vonatkozó követelményeket.

 

Milyen stratégiával kíván a Bizottság reagálni ezen országok szükségleteire?

 

A válságra adott nemzetközi válaszlépések rávilágítanak a legrászorultabb fejlődő országok megsegítésére képtelen Bretton Woods-i rendszer problémáira. Hogyan kívánja a Bizottság előmozdítani ezen intézmények reformját, különösen azért, hogy a fejlődő országok saját forrásaikat otthon tarthassák és megszüntethessék a tiltott pénzáramlásokat, amelyek hátráltatják fejlődésüket? Hogyan tervezi a Bizottság biztosítani az alacsony jövedelmű országok nagyobb beleszólását és képviseletét, valamint a szükségleteik iránti nagyobb érzékenységet a nemzetközi pénzintézetekben?

 

Az Európai Bizottság 8,8 milliárd euró fejlesztési segélyt, költségvetési támogatást és mezőgazdasági támogatást szándékozik előbbre ütemezni azonnali lépésként, és 500 millió eurót javasolt a szociális kiadások támogatására fordítani a fejlődő országokban az eseti sebezhetőségi FLEX mechanizmuson keresztül. Nem lenne-e ésszerű a költségvetési támogatást az egészségügy, a tisztességes munka és az oktatás területére összpontosítani, az infrastruktúrákat, a szociális szolgáltatásokat és a környezetbarát növekedést pedig az ágazati költségvetési támogatások formájában finanszírozni? Hogyan pótolja majd a Bizottság a költségvetési támogatások mostani előrehozása miatti finanszírozási hiányt a következő években?

 

A hivatalos fejlesztéstámogatás mennyisége nem elegendő a fejlődő országokban a válság miatt hatalmas mértékben megnőtt szükségletek fedezésére. Milyen innovatív finanszírozási mechanizmusokat javasol a Bizottság e probléma kezelésére, és hogyan tervezi biztosítani, hogy a tagállamok használják a létező mechanizmusokat?

 

 

Előterjesztve: 03.09.2009

Továbbítva: 07.09.2009

A válaszadás határideje: 14.09.2009