Pytanie poselskie - O-0143/2009Pytanie poselskie
O-0143/2009

Wspólne loty mające na celu odsyłanie nielegalnych imigrantów

18.11.2009

PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0143/09
zgodnie z art. 115 Regulaminu
skierowane przez: Hélène Flautre, Jean Lambert oraz Raül Romeva i Ruedaw imieniu grupy politycznej Verts/ALE
do Komisji

W ostatnich tygodniach szereg państw członkowskich rozpoczęło wspólne operacje odsyłania Afgańczyków do Afganistanu, gdzie w niektórych rejonach istnieje potwierdzone zagrożenie ich fizycznego bezpieczeństwa z powodu trwającej tam wojny. Mając na uwadze, że Afgańczycy stanowią największą społeczność uchodźców na świecie (ponad 2,7 mln osób oraz 500 000 wysiedleńców), a także ogólny chaos panujący w Afganistanie, czy kraj ten może być traktowany jako bezpieczny kraj trzeci?

 

Jeżeli Komisja jest zdania, że Afganistan nie jest bezpiecznym krajem trzecim, czy wspólne loty stanowią naruszenie art. 33 konwencji genewskiej w sprawie niewydalania?

 

Czy Komisja jest zdania, że wspólne loty stanowią wydalenie zbiorowe?

 

Czy Komisja może zagwarantować, że przed każdym powrotem zostanie przeprowadzona szczegółowa kontrola w celu sprawdzenia, czy odsyłana osoba nie złożyła wniosku o ochronę międzynarodową, a jeżeli tak, to że w pełni zachowano wszystkie etapy procedury rozpatrywania tego wniosku, oraz że bezpieczeństwo tej osoby nie jest zagrożone w kraju, do którego zostanie ona odesłana? Czy Komisja ma możliwość sprawdzenia a posteriori, czy tak rzeczywiście jest w przypadkach przymusowego odsyłania?

 

Czy Komisja uważa, że obywatele Afganistanu mogą uzyskać pomoc uzupełniającą zgodnie z art. 15 lit. c dyrektywy „kwalifikacyjnej” 2004/83/WE[1] z dnia 29 kwietnia 2004 r., która mówi o „poważnym i zindywidualizowanym zagrożeniu życia ludności cywilnej lub poszczególnych osób, wynikającym z przemocy o charakterze niedyskryminującym, w sytuacjach międzynarodowych lub wewnętrznych konfliktów zbrojnych”?

 

Czy Komisja uważa za uzasadnione odesłanie osoby przebywającej nielegalnie na terytorium UE tylko z powodu niezłożenia przez nią wniosku o ochronę międzynarodową, mając pełną świadomość faktu, że z uwagi na rozporządzenie Dublin II wiele osób ubiegających się o azyl boi się złożyć odnośny wniosek w państwie członkowskim w momencie przedostania się na terytorium UE?

 

 

Przedłożone: 18.11.2009

Przekazane: 20.11.2009

Termin na udzielenie odpowiedzi: 27.11.2009