Opodatkowanie transakcji finansowych
24.2.2010
PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0025/10
zgodnie z art. 115 Regulaminu
skierowane przez: Sharon Bowles w imieniu Komisji Gospodarczej i Monetarnej
do Komisji
Rada Europejska podkreśliła znaczenie odnowienia umowy gospodarczej i społecznej między instytucjami finansowymi a społeczeństwem, któremu służą, jak również zadbania o to, by społeczeństwo odnosiło korzyści w okresach dobrej koniunktury i było chronione przed ryzykiem. W tym kontekście Rada Europejska zachęciła MFW do przeanalizowania w swoim przeglądzie wielorakich możliwości, w tym opłat za transakcje finansowe na świecie. Rada Europejska wezwała również w związku z tym Radę i Komisję do określenia kluczowych zasad, których poszanowanie będzie konieczne w ramach nowych ustaleń międzynarodowych.
Przewodniczący Barroso stwierdził w Parlamencie dnia 15 grudnia 2009 r., że wydawało mu się, iż opodatkowanie transakcji finansowych na świecie jest „bardzo dobrym pomysłem", szczególnie jeżeli chodzi o innowacyjne finansowanie strategii politycznych na rzecz walki ze zmianami klimatu. Poinformował również Parlament, że Komisja pracuje nad tym zagadnieniem, „aby przedstawić swoje propozycje w odpowiednim terminie".
Co więcej, w odpowiedzi na wniosek grupy G20 przedstawiony na szczycie w Pittsburghu w dniach 24-25 września 2009 r., MFW analizuje poglądy społeczeństwa w zakresie opodatkowania sektora finansowego.
W tym kontekście oraz w kontekście przeprowadzanej przez UE oceny wprowadzenia i konsekwencji ewentualnego opodatkowania transakcji finansowych na poziomie UE i na świecie, czy Komisja mogłaby wyjaśnić:
- nad jakimi rozwiązaniami pracuje w chwili obecnej w zakresie opodatkowania transakcji finansowych (FTT)?
- jakie wady i zalety rozwiązań w zakresie opodatkowania transakcji finansowych na poziomie UE i na świecie dostrzega, w tym jeżeli chodzi o wykonalność oraz formę opodatkowania?
- czy Komisja zamierza przedstawić wniosek, jeżeli okaże się, że główni partnerzy UE nie zamierzają wprowadzić takiego rodzaju opodatkowania?
- czy opodatkowanie transakcji finansowych mogłoby być uzupełniającym narzędziem regulacyjnym w kontekście reform rynków finansowych?
- czy tego typu opodatkowanie może wpłynąć na długofalową orientację systemu finansowego?
- jak obecnie przedstawia się zagadnienie wykorzystania przychodu z tytułu tego rodzaju opodatkowania?
- czy Komisja przedstawi w terminie analizę oraz ocenę wpływu oraz w razie konieczności wystąpi z wnioskiem?
Przedłożone: 24.02.2010
Przekazane: 26.02.2010
Termin na udzielenie odpowiedzi: 05.03.2010