Parlamenti kérdés - O-0027/2010Parlamenti kérdés
O-0027/2010

Az egységes eurófizetési térség (SEPA) megvalósítása

SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0027/10
Az Eljárási Szabályzat 115. cikke alapján
előterjesztette: Sharon Bowles a(z) Gazdasági és Monetáris Bizottság nevében
a Bizottsághoz

Eljárás : 2010/2522(RSP)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
O-0027/2010
Előterjesztett szövegek :
O-0027/2010 (B7-0201/2010)
Szavazatok :
Elfogadott szövegek :

Az egységes eurófizetési térség (SEPA) hivatalosan 2008 januárjában, a SEPA átutalási rendszer (SCT) elindításával kezdte meg működését. 2009 novembere óta a SEPA közvetlen terhelési rendszere (SDD) is működik. A SEPA működése azt eredményezi, hogy nincs különbség határokon átnyúló és országon belüli fizetési műveletek között, ami pedig azt jelenti, hogy a korábban használt nemzeti eszközök nem kínálhatók már korlátlan ideig ezzel párhuzamosan. Az SCT, SDD és kártyás fizetések kritikus mennyiségének esetében történő átállásra eredetileg megállapított, 2010. végi időpont azonban tarthatatlanná vált. A SEPA-szabványok alkalmazása továbbra is alacsony szintű, és zömében határokon átnyúló fizetésekre korlátozódik. A belső piacért és szolgáltatásokért felelős európai biztosjelölt a Parlament kérdéseire adott írásbeli válaszában kijelentette, hogy jogalkotási kezdeményezést kíván javasolni a Bizottság számára egyrészt a közvetlen terhelésekre és átutalásokra vonatkozó SEPA-termékekre történő átállással kapcsolatos egy vagy több határidő megállapítása céljából, másrészt az irányítás javítása érdekében. Ezenkívül a SEPA közvetlen terhelési rendszerére és a kártyás fizetésekre vonatkozó multilaterális bankközi díjak (MIF) kérdését sem tisztázták még véglegesen. 2009. december 2-i következtetéseiben az ECOFIN-Tanács kijelentette, hogy „ösztönzi a bankokat és pénzforgalmi intézményeket, hogy dolgozzanak ki és aktívan forgalmazzanak az ügyfelek igényeit kielégítő, vonzó SEPA közvetlen terhelési termékeket és szolgáltatásokat, ugyanakkor azonban legalább a jelenlegiekhez mérhető árakat, szolgáltatásokat, biztonságot és garanciákat is kínáljanak az ügyfeleknek, megkönnyítve ezáltal a létező belföldi beszedési megbízásokról az új SEPA közvetlen terhelési termékekre való átállást”.

 

A fentiek figyelembevételével megmagyarázná-e a Bizottság a következőket:

 

  Mikor tervezi bejelenteni a SEPA-eszközökre történő átállásra vonatkozó egyértelmű és jogilag kötelező érvényű végleges időpontot, mikorra tehető ez az időpont és hogyan érvényesíthető?

 

  Hogyan szándékozik véglegesen megteremteni a jogbiztonságot a multilaterális bankközi díjak alkalmazása tekintetében mind a SEPA közvetlen terhelések, mind a kártyás fizetések esetében?

 

  Mivel az ágazat láthatólag nehezen talál megoldásokat e tekintetben, hogyan kívánja a Bizottság ösztönözni az ágazatot, hogy megfelelő, a versenyjoggal összhangban lévő megoldásokat találjon?

 

  Hogyan kíván válaszolni a Tanács azon felhívására, hogy 2010 első félévének végéig hozzon létre egy uniós szintű irányítási és nyomon követési struktúrát az egységes eurófizetési térség számára, és hogyan illeszkedik majd az Európai Parlament ebbe a struktúrába?

 

  Mit szándékozik tenni a Bizottság, hogy rábírja az Európai Pénzforgalmi Tanácsot, hogy vegye figyelembe a fizetési szolgáltatások ügyfeleinek kéréseit?

 

 

Előterjesztve: 24.02.2010

Továbbítva: 26.02.2010

A válaszadás határideje: 05.03.2010