Pytanie poselskie - O-0028/2010Pytanie poselskie
O-0028/2010

Drugi europejski szczyt w sprawie Romów

PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0028/10
zgodnie z art. 115 Regulaminu
skierowane przez: Raül Romeva i Rueda, Heidi Hautala, Tatjana Ždanoka, Jean Lambert, Hélène Flautre, Judith Sargentini, Franziska Keller oraz Jan Philipp Albrechtw imieniu grupy politycznej Verts/ALE
do Rady

Procedura : 2010/2559(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0028/2010
Teksty złożone :
O-0028/2010 (B7-0202/2010)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Integracja Romów stała się sprawą europejską. Drugi europejski szczyt w sprawie Romów, który zostanie zorganizowany przez hiszpańską prezydencję w dniu 8 kwietnia 2010 r. w Kordowie, będzie okazją do przeglądu osiągnięć oraz określenia dalszych wyzwań.

 

  1. Czy Rada zamierza zająć wspólne stanowisko na temat polityki w zakresie funduszy strukturalnych i przedakcesyjnych odzwierciedlające europejskie zobowiązanie polityczne do pełnego wykorzystania sposobności, jakie te fundusze dają do promowania integracji Romów oraz do zagwarantowania, aby wspólne podstawowe zasady integracji Romów[1] zostały w pełni uwzględnione podczas wszelkich przeglądów programów operacyjnych i procedur przyznawania środków?

 

  1. W szczególności, biorąc pod uwagę niski poziom przyswajania funduszy strukturalnych i przedakcesyjnych w niektórych państwach członkowskich i (potencjalnych) krajach kandydujących, w jaki sposób państwa członkowskie będą współpracować z Komisją, aby stymulować władze lokalne do lepszego wykorzystywania możliwości, jakie dają fundusze strukturalne dla promowania integracji Romów?

 

  1. Czy Rada, zwłaszcza obecna trójka prezydencka, w porozumieniu z Parlamentem Europejskim i z aktywnym zaangażowaniem społeczeństwa obywatelskiego, zamierza przedstawić strategiczną agendę w sprawie integracji Romów, łącznie z priorytetami na okres planowania 2014-2020?

 

  1. Romowie doświadczają zarówno jawnej, jak i ukrytej dyskryminacji, łącznie z alarmującymi formami przemocy na tle rasowym, wypowiedziami szerzącymi nienawiść, segregacją w życiu codziennym i w edukacji, a także przymusowymi eksmisjami, ale również mniej widocznych form dyskryminacji takich jak nierówny dostęp do usług publicznych i usług przewidzianych w przepisach socjalnych. Jakie środki proponuje Rada w celu rozwiązania problemu zarówno jawnych, jak i mniej widocznych form dyskryminacji Romów?

 

 

Przedłożone: 24.02.2010

Przekazane: 25.02.2010

Termin na udzielenie odpowiedzi: 18.03.2010