Aizliegums ES kalnrūpniecībā izmantot cianīdu
17.3.2010
MUTISKS JAUTĀJUMS AR DEBATĒM O-0035/10
saskaņā ar Reglamenta 115. pantu
Iesnieguši János Áder un László Tőkés, PPE grupas vārdā
Komisijai
Cianīds ir ļoti toksiska ķimikālija, ko izmanto zelta iegūšanā, un tas var atstāt katastrofālu un neatgriezenisku ietekmi uz vidi un cilvēka veselību. Arī Ūdens pamatdirektīvā (ŪPD) tas ir klasificēts kā viens no būtiskākajiem piesārņotājiem.
Pirms desmit gadiem vairāk nekā 100 000 kubikmetru ar cianīdu piesārņota ūdens no Baia Mare (Rumānija) zelta raktuvju rezervuāra tika iepludināti Samošas – Tisas – Donavas upju sistēmā un uzraisīja tālaika lielāko ekoloģisko katastrofu Centrāleiropā. Toksiskās vielas nogalināja daudzus organismus un uz daudziem gadiem nodarīja kaitējumus ekoloģiskajai sistēmai, pārtikas ķēdei un cilvēku saimnieciskajai darbībai šajā upē.
Lai gan ES jau ir pieņēmusi vairākus tiesību akti ar mērķi padarīt stingrākus noteikumus par cianīda izmantošanu kalnrūpniecībā — dažas dalībvalstis pat ir aizliegušas tā izmantošanu — šo tehnoloģiju vēl arvien var likumīgi izmantot Eiropas Savienības teritorijā. Tomēr joprojām trūkst uzraudzības noteikumu un atbilstīgu finanšu garantiju, un spēkā esošo tiesību aktu īstenošana ir atkarīga no katras dalībvalsts varasiestāžu prasmes.
Tādēļ nav patiesu garantiju, ka kaut kas tamlīdzīgs nevarētu atkārtoties vēlreiz, jo īpaši ņemot vērā to, ka klimatu pārmaiņu ietekmē arvien biežāk notiek dažādas dabas katastrofas. Eiropā tiek īstenoti vairāki kalnrūpniecības projekti, kuros izmanto cianīdu, un vēl vairāki šādi projekti tiek plānoti, un tas ir tikai laika un cilvēku nevērības jautājums, lai notiktu šāda katastrofa.
Ņemot vērā to, ka Eiropā iegūst tikai 1% no pasaulē kopumā kalnrūpnieciski iegūtā zelta, ko lielākoties veic starptautiski uzņēmumi, un ka cianīda izmantošana zelta ieguvē ir mazāk darbietilpīga, bet tā rada ārkārtīgu risku nodarīt kaitējumu videi vairākās valstīs, Eiropas Savienības līmenī būtu jāapsver iespēja vispār aizliegt cianīda izmantošanu.
Ņemot vērā ES vides tiesību aktos īstenoto piesardzības principu un atbilstīgi ŪPD uzņemtās saistības novērst un kontrolēt piesārņojumu, kā arī panākt un saglabāt ūdeņu labu stāvokli, vai Komisija ierosināt ES aizliegt cianīda izmantošanu kalnrūpniecībā?
Iesniegts: 17.03.2010
Nosūtīts: 19.03.2010
Termiņš atbildei: 26.03.2010