Zákaz používania kyanidovej metódy pri ťažbe v EÚ
17.3.2010
OTÁZKA NA ÚSTNE ZODPOVEDANIE O-0035/10
v súlade s článkom 115 rokovacieho poriadku,
predkladajú: János Áder a László Tőkés, v mene skupiny PPE
Komisii
Kyanid je vysoko toxická chemická látka, ktorá sa využíva pri ťažbe zlata, čo môže mať katastrofálne a nenapraviteľné následky pre životné prostredie a ľudské zdravie. Podľa rámcovej smernice o vodách je okrem toho považovaný aj za jednu z hlavných znečisťujúcich látok.
Pred 10 rokmi uniklo z odkaliska zlatej bane lokalite Baia Mare (Rumunsko) vyše 100 000 metrov kubických odpadových kalov, ktoré obsahovali kyanidy, do riek Somes, Tisa a Dunaj a spôsobilo svojho času najhoršiu ekologickú haváriu v strednej Európe. Toxické látky zahubili mnoho živých organizmov, pričom poškodili ekologický systém, potravinový reťazec a dôležité využívanie riek ľuďmi na dlhé roky.
Hoci na úrovni EÚ bolo prijatých niekoľko právnych predpisov s cieľom sprísniť pravidlá používania kyanidu v ťažbe, pričom niektoré členské štáty dokonca zaviedli jeho zákaz, na území Európskej únie je stále možné túto technológiu legálne používať. Stále však chýbajú dôsledné predpisy a riadne finančné záruky a plnenie platných právnych predpisov závisí aj od schopností výkonnej moci jednotlivých členských štátov.
Neexistuje teda skutočná záruka, že sa takáto havária nezopakuje, najmä ak sa vezmú do úvahy zhoršujúce sa extrémne poveternostné podmienky v dôsledku zmeny klímy. V Európe existuje a plánuje sa niekoľko projektov ťažby kyanidovou metódou a je len otázkou času a ľudskej nedbanlivosti, kedy dôjde ku katastrofe.
Keďže európska ťažba zlata tvorí len 1% svetovej produkcie zlata, na ktorej sa väčšinou podieľajú nadnárodné spoločnosti, a ťažba kyanidovou metódou je síce menej náročná na pracovnú silu, zároveň však spojená s rizikom nesmiernych cezhraničných ekologických škôd, bolo by potrebné zvážiť na úrovni Európskej únie všeobecný zákaz ťažby pomocou kyanidu.
Vzhľadom na zásadu predbežnej opatrnosti uplatňovanú v právnych predpisoch EÚ o životnom prostredí a so zreteľom na záväzky v súlade s rámcovou smernicou o vodách, ktoré spočívajú v predchádzaní a kontrolovaní znečistenia, ako aj v snahe dosiahnuť a zachovať dobrý stav vôd, navrhne Komisia zákaz používania kyanidu pri ťažbe zlata platný pre celú EÚ?
Predložené: 17.03.2010
Postúpené: 19.03.2010
Termín na zodpovedanie: 26.03.2010