A fogyasztói érdekek garantálása a gépjármű-ágazatra vonatkozó versenyszabályok tekintetében a belső piacon
14.4.2010
SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0044/10
Az Eljárási Szabályzat 115. cikke alapján
előterjesztette: Malcolm Harbour, Andreas Schwab, Evelyne Gebhardt, Cristian Silviu Buşoi, Adam Bielan, Heide Rühle és Kyriacos Triantaphyllides a(z) Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottság nevében
a Bizottsághoz
A lakásvásárlást követően az uniós háztartások legjelentősebb kiadása gyakran az autóvásárlás. Az (EK) 1400/2002[1] rendelet célja a gépjármű-ágazat versenyképességének növelése az európai fogyasztók konkrét előnyökhöz való juttatása céljából. E rendelet 2010. május 31-én hatályát veszti. A Bizottság az új személygépkocsik eladására vonatkozó jelenlegi mentesség megszüntetését javasolja; három éven belül az általános csoportmentesség rendszerét kell alkalmazni. Csupán az értékesítést követő piacon (javítás, fenntartás, alkatrész-ellátás) vezetnek be a vertikális megállapodásokra vonatkozó új speciális mentességet és iránymutatásokat. Az uniós versenyszabályok javasolt módosítása jelentős következményekkel jár a fogyasztók számára.
Az értékesítési piacra vonatozó speciális csoportmentességi szabályok híján hogyan biztosítja a Bizottság, hogy ne sérüljön a fogyasztók választási joga, különös tekintettel a nagy gyártók dominanciájára?
Hogyan biztosítja az új speciális rendszer (a jelenlegi csoportmentességgel összehasonlításban) a műszaki információkhoz és az alkatrészekhez való megfelelő hozzáférést valamennyi szereplő számára, annak érdekében, hogy a fogyasztók ténylegesen kiválaszthassák, mely kereskedőhöz vagy szervizhez fordulnak? Mennyire áll összhangban ez a megközelítés a (EK) 715/2007[2] rendelettel?
Hogyan oldja meg az új rendszer a korlátozó szerződéses kikötések és biztosítási feltételek jelenlegi problémáját, mely a fogyasztókat szükségtelenül egy adott márkához vagy engedéllyel rendelkező szolgáltatóhoz köti?
Milyen további lépések megtételét javasolja a Bizottság a hároméves átmeneti időszak alatt az értékesítési piac tekintetében a választék, a minőség és az ár terén a fogyasztók számára jelentkező gyakorlati következmények aktív nyomon követése érdekében?
Előterjesztve: 14.04.2010
Továbbítva: 16.04.2010
A válaszadás határideje: 23.04.2010