Pytanie poselskie - O-0055/2010Pytanie poselskie
O-0055/2010

Cięcia w budżecie przeznaczonym na edukację - UE 2020

PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0055/10
zgodnie z art. 115 Regulaminu
skierowane przez: Mary Honeyball w imieniu grupy politycznej S&D
do Komisji

Procedura : 2010/2699(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0055/2010
Teksty złożone :
O-0055/2010 (B7-0216/2010)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W strategii UE 2020 i w rocznym programie działalności legislacyjnej Komisji zaproponowano specyficzne działania na poziomie UE, których celem jest poprawa wydajności systemów edukacji, wzmocnienie atrakcyjności europejskiego systemu szkolnictwa wyższego, uruchomienie większej liczby programów mobilności i szkoleń dla młodzieży, modernizacja rynków pracy, zwiększenie mobilności związanej z zatrudnieniem oraz promowanie zdobywania umiejętności i kompetencji przez całe życie, w celu zwiększenia poziomu zatrudnienia oraz lepszego skoordynowania podaży i popytu.

 

Na wiosennym szczycie Rady zatwierdzono strategię EU 2020, a w swoich konkluzjach z 25-26 marca 2010 r. Rada stwierdziła, że strategia EU 2020 przewiduje podjęcie w kluczowych obszarach działań skoncentrowanych na wiedzy i innowacji, a także rynku pracy. Wśród celów tej strategii znajduje się ustanowienie lepszych warunków dla badań naukowych i rozwoju, ograniczenie liczby osób przedwcześnie porzucających naukę szkolną oraz większy udział młodzieży, pracowników w starszym wieku oraz pracowników nisko wykwalifikowanych w rynku pracy. Strategia UE 2020 nie może być jednak traktowana poważnie bez właściwych zobowiązań budżetowych państw członkowskich, pozwalających na realizację celów w priorytetowej dziedzinie edukacji.

 

Nowe inicjatywy i programy będą wymagały odpowiedniego finansowania. Jednakże, jak wynika z danych liczbowych, w przeciwieństwie do swoich zobowiązań zawartych w strategii EU 2020 państwa członkowskie nie przeznaczyły odpowiednich środków na inicjatywy w dziedzinie edukacji i szkoleń, gdyż w rzeczywistości, w odpowiedzi na kryzys finansowy, dokonują obecnie cięć w swoich budżetach przeznaczonych na edukację i badania naukowe.

 

Jakie działania zamierza podjąć Komisja, aby odwrócić tę tendencję? W jaki sposób Komisja może zagwarantować faktyczne dotrzymywanie przez państwa członkowskie podjętych zobowiązań?

 

Czy Komisja zechce wyjaśnić, w jaki sposób bez wystarczającego wsparcia budżetowego ze strony państw członkowskich zamierza zabezpieczyć dodatkowe środki budżetowe na nowe strategiczne inicjatywy, takie jak program „Youth on the Move” (Mobilna młodzież), którego celem jest włączenie młodych ludzi na rynek pracy, czy „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia” mający na celu przekwalifikowanie pracowników i umożliwienie powrót na rynek pracy?

 

 

Przedłożone: 04.05.2010

Przekazane: 06.05.2010

Termin na udzielenie odpowiedzi: 13.05.2010