Parlamendi esitatud küsimus - O-0074/2010Parlamendi esitatud küsimus
O-0074/2010

Mitmeaastase finantsraamistiku (2007-2013) läbivaatamine

Suuliselt vastatav küsimus O-0074/2010
nõukogule
Kodukorra artikkel 115
Reimer Böge
Eelarvekomisjoni nimel

Menetlus : 2010/2648(RSP)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
O-0074/2010
Esitatud tekstid :
O-0074/2010 (B7-0310/2010)
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

Lissaboni leping on seadnud Euroopa Liidule uued prioriteedid, sealhulgas välistegevuse, spordi, kosmose, kliimamuutuse, energeetika, turismi ja kodanikukaitse valdkonnas. Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 311 nähakse ette, et liit varustab end oma eesmärkide saavutamiseks ja poliitika elluviimiseks vajalike vahenditega. Eelarvedistsipliini ja usaldusväärset finantsjuhtimist käsitleva 17. mai 2006. aasta institutsioonidevahelise kokkuleppe[1] 3. deklaratsioonis sätestatakse: „Komisjonil on vastavalt Euroopa Ülemkogu järeldustele palutud teostada täielik ja laiaulatuslik läbivaatamine, mis hõlmaks kõiki ELi kulude (k.a ühine põllumajanduspoliitika) ja vahenditega (k.a Ühendkuningriigi tagasimakse) seotud küsimusi ning koostada 2008.–2009. aastal aruanne.” Institutsioonidevahelise kokkuleppe punktis 4 nähakse ühtlasi ette mitmeaastase finantsraamistiku (2007–2013) kohandused, kui „põhilepingutes [tehakse] muudatus, mis mõjutab eelarvet”.

Komisjon korraldas ELi rahaliste vahendite teemal ulatusliku konsultatsiooni üldsusega, arvestades Euroopa Ülemkogu 15.–16. detsembri 2005. aasta järeldusi, milles komisjonil paluti teostada täielik ja laiaulatuslik läbivaatamine, mis hõlmaks kõiki ELi kulude ja vahenditega seotud küsimusi.

Praegu kehtiva mitmeaastase finantsraamistiku viimasel neljal aastal võis aastaeelarve heaks kiita ainult kas olemasolevaid varusid kasutades või rakendades institutsioonidevahelise kokkuleppega ette nähtud vahendeid ELi prioriteetide rahastamiseks (Galileo, toiduainete rahastamisvahend ja Euroopa majanduse elavdamise kava). Praegu kehtiva mitmeaastase finantsraamistiku kõigi rubriikide ülemmääradeni jäävad varud on praegu väga napid ja nii saab see olema ka aastatel 2011–2013. Rubriigi 2 (põllumajandus) varu ei jäta lähiaastateks peaaegu üldse tegutsemisruumi, rubriikide 1a ja 4 allesjäänud varud ei anna mingit võimalust ettenägematutele vajadustele reageerida ning ka rubriikide 3b ja 5 varud kahanevad.

Seega tuleks mitmeaastane finantsraamistik läbi vaadata, et saada täiendavaid vahendeid, mis on vajalikud Lissaboni lepinguga seotud esmatähtsate poliitiliste eesmärkide ning muude algatuste elluviimiseks, et ELil oleks võimalik võetud kohutustusi täita ja vastata kodanike ootustele. Kuna vajadus raamistik läbi vaadata on otseselt seotud Lissaboni lepingu jõustumisega, tuleks seda käsitleda osana meetmete paketist, mis on vajalik olemasolevate eelarvestruktuuride kooskõlla viimiseks Lissaboni lepingust tulenevate nõuetega.

Lissaboni lepinguga seonduv läbivaatamine peab hõlmama kehtiva institutsioonidevahelise kokkuleppe ja mitmeaastase finantsraamistiku tehnilist ja poliitilist kohandamist, mis põhineb aruandel institutsioonidevahelise kokkuleppe toimimise kohta ja kuni aastani 2013 kokku lepitud mitmeaastaste programmide teatavate olemasolevate eelarvevahendite läbivaatamisel.

ELi toimimise lepingu artiklis 312 märgitakse, et nõukogu võtab vastu määruse, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik. Selle määrusega tuleks ühtlustada praegu kehtiva eelarvedistsipliini käsitleva institutsioonidevahelise kokkuleppe sätted aluslepingust tulenevate nõuetega.

Kas nõukogu nõustub, et praegu kehtiv mitmeaastane finantsraamistik tuleb läbi vaadata, et arvestada Euroopa Ülemkogu 15.–16. detsembri 2005. aasta järeldusi ja viia raamistik kooskõlla Lissaboni lepingust tulenevate nõuetega? Milliseid meetmeid kavatseb nõukogu võtta Euroopa 2020. aasta strateegias välja toodud algatuste ning praegu kehtiva ja järgmise mitmeaastase finantsraamistiku kehtivuse ajal tehtud eri algatuste ning võetud poliitiliste kohustuste rahastamiseks?

Kas nõukogu nõustub, et selline läbivaatamine peaks toimuma ELi toimimise lepingu artikli 312 lõike 5 teksti ja mõtet silmas pidades, mille kohaselt institutsioonid teevad mitmeaastase finantsraamistiku ülemmäärade muutmise otsuseid ühiselt parlamendiga peetava struktureeritud poliitilise dialoogi raames ning parlamendi soove igakülgselt arvesse võttes?

Esitatud: 20.5.2010

Edastatud: 21.5.2010

Vastuse tähtaeg: 11.6.2010