Revízia viacročného finančného rámca na roky 2007 - 2013
20.5.2010
Otázka na ústne zodpovedanie O-0074/2010
Rade
článok 115 rokovacieho poriadku
Reimer Böge
v mene Výboru pre rozpočet
Lisabonská zmluva stanovila pre Úniu nové priority vrátane priorít v oblastiach, ako sú vonkajšia činnosť, šport, kozmický priestor, zmena klímy, energetika, cestovný ruch a civilná ochrana. V článku 311 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa požaduje, aby si Únia zabezpečila prostriedky potrebné na dosiahnutie svojich cieľov a uskutočňovanie svojich politík. Vo vyhlásení č. 3 MID zo 17. mája 2006 o rozpočtovej disciplíne a riadnom finančnom hospodárení[1] sa uvádza, že „v súlade so závermi Európskej rady bola Komisia vyzvaná, aby uskutočnila úplné, širokospektrálne preskúmanie všetkých aspektov výdavkov Európskej únie, vrátane spoločnej poľnohospodárskej politiky, a zdrojov vrátane rabatu v prospech Spojeného kráľovstva a aby v roku 2008/2009 podala správu“. V bode 4 MID sa ďalej stanovuje vykonanie potrebných úprav viacročného finančného rámca na roky 2007 – 2013 (VFR), „ak sa... uskutoční revízia zmluvy s dôsledkami na rozpočet“.
V nadväznosti na závery Európskej rady z 15 – 16. decembra 2005, v ktorých bola Komisia vyzvaná, aby uskutočnila úplné a obsiahle preskúmanie všetkých aspektov výdavkov a zdrojov EÚ, Komisia uskutočnila rozsiahlu verejnú konzultáciu o financiách EÚ.
V posledných štyroch rokoch súčasného viacročného finančného rámca sa mohli rozpočty na jednotlivé roky schváliť len prostredníctvom využitia existujúcich rozpätí rezerv alebo pomocou nástrojov stanovených v MID na financovanie priorít EÚ, ako sú projekt Galileo, potravinový nástroj alebo európsky plán na oživenie hospodárstva. Rozpätia v rámci všetkých stropov súčasného VFR sú v súčasnosti veľmi úzke a v takejto podobe zostanú aj v rokoch 2011 – 2013. Rozpätie v okruhu 2 (poľnohospodárstvo) neponecháva na budúce roky takmer žiadny manévrovací priestor a ostatné rozpätia v okruhoch 1a a 4 neposkytujú vôbec žiadny priestor na reakciu na nepredvídané potreby, pričom rozpätia v okruhoch 3b a 5 sa takisto zúžili.
Viacročný finančný rámec by sa mal preto revidovať tak, aby sa zabezpečili dodatočné zdroje potrebné na uskutočnenie politických priorít vyplývajúcich z Lisabonskej zmluvy, ako aj ďalších iniciatív, ktoré EÚ umožnia splniť jej záväzky i očakávania občanov. Keďže potreba revízie je priamo spojená so zavedením Lisabonskej zmluvy, mala by sa táto revízia vnímať ako súčasť balíka opatrení na zabezpečenie súladu existujúcich rozpočtových štruktúr s požiadavkami Lisabonskej zmluvy.
Preskúmanie so zreteľom na Lisabonskú zmluvu musí zahŕňať technickú a politickú úpravu existujúcej medziinštitucionálnej dohody a viacročného finančného rámca na základe správy o fungovaní medziinštitucionálnej dohody, ako aj revíziu určitých existujúcich rozpočtových prostriedkov viacročných programov schválených do roku 2013.
V článku 312 ZFEÚ sa uvádza, že Rada prijme nariadenie, ktorým sa určí viacročný finančný rámec. Toto nariadenie by malo zosúladiť ustanovenia súčasnej medziinštitucionálnej dohody o rozpočtovej disciplíne (súčasná MID) s požiadavkami zmluvy.
Súhlasí Rada s tým, že súčasný viacročný rámec je potrebné zrevidovať tak, aby bol v súlade so závermi Európskej rady z 15. – 16. decembra 2005 a s požiadavkami vyplývajúcimi z Lisabonskej zmluvy? Akým spôsobom plánuje Rada financovať iniciatívy uvedené v stratégii Európa 2020, ako aj rôzne iniciatívy a politické záväzky, ktoré prijala pre súčasný a budúci viacročný finančný rámec?
Súhlasí Rada s tým, že takáto revízia by mala rešpektovať ducha a literu ustanovenia článku 312 ods. 5 ZFEÚ, podľa ktorého rozhodnutia o úprave stropov viacročného finančného rámca prijímajú inštitúcie spoločne v rámci štruktúrovaného politického dialógu s Parlamentom, v ktorom sa v plnej miere zohľadňujú jeho požiadavky?
Predložené: 20.5.2010
Postúpené: 21.5.2010
Termín na zodpovedanie: 11.6.2010
- [1] Ú. v. EÚ C 139, 14.6.2006, s. 1.