Parlamendi esitatud küsimus - O-0102/2010Parlamendi esitatud küsimus
O-0102/2010

Eakate pikaajaline hooldus

Suuliselt vastatav küsimus O-0102/2010
komisjonile
Kodukorra artikkel 115
Elizabeth Lynne, Pervenche Berès
Tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni nimel

Menetlus : 2010/2759(RSP)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
O-0102/2010
Esitatud tekstid :
O-0102/2010 (B7-0457/2010)
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

Demograafilised muutused Euroopa Liidus hõlmavad eluea pikenemist ja eakate osakaalu suurenemist. Sotsiaalne solidaarsus eeldab meilt tingimuste tagamist aktiivsena vananemiseks, inimväärseks eluks ja kvaliteetsete hooldusteenuste osutamiseks eakatele inimestele Euroopa Liidus. Kuna inimesed elavad kauem, suureneb ka vajadus sotsiaal- ja tervishoiuteenuste järele hooldusasutustes, kogukonnas ja kodus. Eakate kaitsmine väärkohtlemise eest kogukonnas ja kõikides hooldusasutustes on selle oluline osa.

Pea kõikides liikmesriikides toimub elanikkonna üle-üldine vananemine, mis kujutab endast ohtu ka liikmesriikides eakatele ette nähtud hoolekandesüsteemide jätkusuutlikkusele tulevikus, sest järsk teenustevajaduse kasv võib ohtu seada senised teenuste finantseerimissüsteemid.

1. Millised andmed on komisjonil liikmesriikide infrastruktuuride kohta hooldusteenuste osutamiseks hooldusasutustes, kohaliku omavalitsuse hooldussüsteemis ja kodus? Millist rolli näeb komisjon endal parimate tavade loomisel ja levitamisel seoses eakate pikaajalise hooldusega?

2. Millist mõju võib komisjoni arvates avaldada aktiivsena vananemise ja põlvkondadevahelise solidaarsuse Euroopa aasta Euroopa kodanikele, eelkõige eakatele inimestele, aktiivsena vananemise edendamise, eakate inimeste diskrimineerimise vähendamise ning kohalike omavalitsuste hooldussüsteemi ja hooldusasutuste teenuste parandamise seisukohast?

3. Kuigi enamasti hoolitsevad eakate inimeste eest tasustamata hooldajad, st sugulased, sõbrad ja naabrid, ei võeta hooldusteenuste osutamisel ja hoolduspoliitikas nende vajadusi ja huve arvesse. Kas komisjon kavatseb võtta konkreetseid meetmeid, et tagada hooldajate panuse aktiivne tunnustamine ja arvessevõtmine poliitikas ja algatustes, mis on seotud hooldusteenuste osutamisega?

4. Kas komisjon kavatseb luua nn aktiivsena vananemise vaatluskeskuse, et levitada häid tavasid eakate kaasamisel kultuurilisse ja ühiskondlikku tegevusse ning töötada välja algatusi, nagu vabatahtlik töö eakatega ja elukestev õpe?

5. Milliseid uuringuid, andmeid või teavet saab komisjon esitada alatoitumisest ja vedelikupuudusest tingitud surmajuhtumite kohta hooldatavate eakate hulgas?

6. Mida teeb komisjon selleks, et uurida nn elustamist keelavaid korraldusi, mille alusel keeldutakse eakate ravist ja hooldamisest? Kas komisjon nõustub, et selliste tavadega rikutakse Euroopa Liidu põhiõiguste harta artiklis 2 sätestatud õigust elule? Kas komisjon nõustub, et otsused ELi kodanikke mitte elustada ei tohiks põhineda vanusel, vaid meditsiinilisel hinnangul edasise elu kvaliteedi kohta, ning et selliseid otsuseid tuleks vastu võtta eaka ja tema lähimate perekonnaliikmetega konsulteerides?

7. Kas komisjon saaks anda ülevaate tööst, mida ta on teinud eakate väärkohtlemise ulatuse kindlakstegemiseks Euroopa Liidu liikmesriikides, ja kas komisjon on oma uuringute põhjal täheldanud parimate tavade rakendamist eakate kaitsmisel kogukonnas ja hooldusasutustes?

8. Kas komisjon nõustub, et Euroopa Parlament ja ministrite nõukogu peaksid kiiresti vastu võtma kogu ELi hõlmava toimimisjuhendi, kus tehakse ettepanekud pikaajalise hoolduse osutamisega seotud teenuste ametialaste miinimumeeskirjade, -suuniste ja -tulemuste kohta?

9. Milline roll on komisjoni arvates mitteametlikul eakate pikaajalisel hooldusel? Kas mitteametlik hooldus mõjutab kuidagi tööhõivet? Milliseid meetmeid võiks võtta, et eakat hooldaksid talle kõige lähemad inimesed?

10.  Kas komisjonil on andmeid eakate ulatusliku vaesuse mõju kohta neile osutatavatele hooldusteenustele ja pikaealisusele?

 

Esitatud: 30.6.2010

Edastatud: 2.7.2010

Vastuse tähtaeg: 9.7.2010