Pytanie poselskie - O-0131/2010Pytanie poselskie
O-0131/2010

przegląd zasad konkurencji w odniesieniu do współpracy horyzontalnej

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-0131/2010
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Sharon Bowles
Komisji Gospodarczej i Monetarnej

Procedura : 2010/2761(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0131/2010
Teksty złożone :
O-0131/2010 (B7-0565/2010)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych: specjalizacyjne (rozporządzenie Komisji (WE) nr 2658/2000[1]), oraz w sprawie badań i rozwoju (porozumienie Komisji (WE) nr 2659/2000[2]) wygasną w dniu 31 grudnia 2010 r. W celu ich zastąpienia Komisja ma zamiar przyjąć dwa nowe rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych w celu zastąpienia starych rozporządzeń oraz pewne wytyczne, aby pomóc zainteresowanym stronom w analizie i ocenie, czy ich umowy o współpracy są zgodnie z zasadami konkurencji, w szczególności z art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ponadto, w przeciwieństwie do poprzedniej krytycznej oceny siły nabywczej sektora detalicznego, obecnie Komisja z zadowoleniem przyjmuje umowy o wspólnym kupnie.

  1. Jakie konkretne uwagi zgłoszone przez zainteresowane strony podczas procesu konsultacji Komisja zamierza uwzględnić w ostatecznej formie ram prawnych?
  2. Czy Komisja zbadała, czy zainteresowane strony skorzystają z ustanowienia nowych szczegółowych rozporządzeń w sprawie wyłączeń grupowych obejmujących inne konkretne rodzaje porozumień horyzontalnych innych niż specjalizacyjne i dotyczące badań i rozwoju? Czy Komisja uważa za przydatne ułożenie nowych rozporządzeń w sprawie wyłączeń grupowych w obszarze współpracy horyzontalnej?
  3. Czy Komisja zamierza poruszyć problem tzw. „zasadzki patentowej” w ramach nowych projektów rozporządzeń, czy też uważa, że w celu uniknięcia nadużywania praw patentowych konieczne będą ukierunkowane na poszczególne sektory przepisy? Czy Komisja zobowiązuje się do zagwarantowania zintegrowanych ram prawnych między zasadami konkurencji a ukierunkowanymi na poszczególne sektory przepisami w zakresie praw własności intelektualnej?
  4. Jakie konkretne decyzje lub ugody wykorzystała Komisja do rozwoju nowych projektowanych przepisów? Jak wiele Komisja skorzystała z doświadczenia krajowych organów ds. konkurencji w UE oraz międzynarodowych organów ds. konkurencji przy układaniu nowych przepisów?
  5. Czy kryzys gospodarczy miał jakikolwiek wpływ na współpracę między organami ds. konkurencji na świecie w procesie układania nowych przepisów? Czy istnieje „globalne zarządzanie” w obszarze polityki konkurencji na szczeblu Sieci Międzynarodowej Konkurencji lub innego forum?
  6. Przy przeglądzie projektu, jak Komisja zamierza poradzić sobie ze sprzecznością w swojej ocenie dotyczącej spółdzielczości w zakupie a jednocześnie uwzględnić inicjatywy Parlamentu w tym obszarze?

Przedłożone: 28.9.2010

Przekazane: 30.9.2010

Termin na udzielenie odpowiedzi: 7.10.2010