Parlamentná otázka - O-0131/2010Parlamentná otázka
O-0131/2010

Preskúmanie pravidiel hospodárskej súťaže z hľadiska horizontálnej spolupráce

Otázka na ústne zodpovedanie O-0131/2010
Komisii
článok 115 rokovacieho poriadku
Sharon Bowles
v mene Výboru pre hospodárske a menové veci

Postup : 2010/2761(RSP)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
O-0131/2010
Predkladané texty :
O-0131/2010 (B7-0565/2010)
Hlasovanie :
Prijaté texty :

Platnosť oboch súčasných nariadení o skupinovej výnimke (nariadenie Komisie (ES) č. 2658/2000[1] týkajúce sa dohôd o špecializácii a nariadenie Komisie (ES) č. 2659/2000[2] týkajúce sa dohôd o výskume a vývoji) sa skončí 31. decembra 2010. Komisia má v úmysle prijať dve nové nariadenia o skupinovej výnimke, ktoré by ich mali nahradiť, a usmernenia, ktoré by zúčastneným stranám mali pomôcť pri analýze a pochopení toho, či sú ich dohody o spolupráci v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže, konkrétne s článkom 101 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Navyše na rozdiel od predchádzajúceho kritického hodnotenia kúpnej sily maloobchodného sektora teraz Komisia vo všeobecnosti víta dohody o spoločnom nákupe.

  1. Ktoré konkrétne príspevky získané od zúčastnených strán v priebehu konzultácií má Komisia v úmysle začleniť do konečného právneho rámca?
  2. Preskúmala Komisia otázku, či by nebolo pre zúčastnené strany prospešné, aby sa vypracovali nové špecifické nariadenia o skupinovej výnimke, ktoré by zahŕňali iné konkrétne druhy horizontálnych dohôd, než sú dohody o špecializácii a dohody o výskume a vývoji? Považovala by Komisia za užitočné vypracovať nové nariadenia o skupinovej výnimke v oblasti horizontálnej spolupráce?
  3. Má Komisia v úmysle zaoberať sa v rámci nových návrhov nariadení problémom tzv. patentových pascí alebo sa domnieva, že na predchádzanie zneužívaniu patentových práv by boli potrebné doplnkové právne predpisy špecifické pre jednotlivé odvetvia? Je Komisia odhodlaná zabezpečiť v oblasti práv duševného vlastníctva integrovaný právny rámec pre pravidlá hospodárskej súťaže a právne predpisy špecifické pre jednotlivé odvetvia?
  4. Z ktorých konkrétnych rozhodnutí alebo vyriešených sporov vychádzala Komisia pri vypracúvaní nových návrhov pravidiel? Do akej miery vychádzala Komisia pri vypracúvaní nových návrhov pravidiel aj zo skúseností vnútroštátnych orgánov hospodárskej súťaže v členských štátoch EÚ a medzinárodných orgánov hospodárskej súťaže?
  5. Mala hospodárska kríza nejaký dosah na spoluprácu medzi orgánmi hospodárskej súťaže vo svete, pokiaľ ide o vypracúvanie nových právnych predpisov? Rozvíja sa v oblasti politiky hospodárskej súťaže nejaké „globálne riadenie“ na úrovni Medzinárodnej siete pre hospodársku súťaž alebo iného fóra?
  6. Ako má Komisia v úmysle vyriešiť v rámci preskúmania tohto návrhu rozpor vo svojom hodnotení nákupných družstiev a súčasne zohľadniť iniciatívy Európskeho parlamentu v tejto oblasti?

Predložené: 28.9.2010

Postúpené: 30.9.2010

Termín na zodpovedanie: 7.10.2010