Parlamendi esitatud küsimus - O-0146/2010Parlamendi esitatud küsimus
O-0146/2010

Andmebaasid romade kohta ning diskrimineerimine Prantsusmaal ja ELis

Suuliselt vastatav küsimus O-0146/2010
komisjonile
Kodukorra artikkel 115
Hélène Flautre, Raül Romeva i Rueda, Judith Sargentini
fraktsiooni Verts/ALE nimel

Menetlus : 2010/2917(RSP)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
O-0146/2010
Esitatud tekstid :
O-0146/2010 (B7-0554/2010)
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

29. septembril 2010 teatas komisjon, et saadab Prantsusmaale ametliku hoiatuskirja, milles nõutakse vaba liikumise direktiivi täielikku ülevõtmist, kui 15. oktoobriks 2010 ei esitata ülevõtmismeetmete projekti ja ülevõtmise üksikasjalikku ajakava, ning teise kirja konkreetsete küsimustega selle kohta, kuidas Prantsusmaa ametivõimud kavatsevad praktiliselt täita oma poliitilist lubadust tagada kindlalt ELi õigusaktide tõhus ja mittediskrimineeriv kohaldamine kooskõlas aluslepingute ja Euroopa Liidu põhiõiguste hartaga[1], sealhulgas sõnaselgelt romade väljasaatmist käsitleva 5. augusti ringkirja kohaldamisperioodil.

Juba 2008. aastal esitasid valitsusvälised organisatsioonid komisjonile tõendeid selle kohta, et Prantsusmaalt väljasaatmise põhjused on seotud etnilise ja rassilise päritoluga, mistõttu parlament kutsus komisjoni üles võtma Prantsusmaa ametivõimude suhtes meetmeid muu hulgas diskrimineerimise alusel.

Lisaks kasutab Prantsuse sandarmeeria äsja ajakirjanduses avaldatud info kohaselt romade kohta teavet sisaldavat andmebaasi MENS[2]. Valitsusvälised organisatsioonid on esitanud kaebuse ebaseadusliku ja mitteametliku andmebaasi loomise kohta rassilise ja etnilise päritoluga seotud isikuandmete säilitamiseks ja teatasid kaebuste esitamisest ka CNILile[3] ja HALDEle[4], kuigi Prantsusmaa ametivõimud eitavad sellise andmebaasi olemasolu.

Varem on immigratsiooniminister teatanud, et väljasaadetud romade biomeetrilised andmed sisestatakse andmebaasi OSCAR[5] ja loomisel olevasse andmebaasi EDVIGE/EDVIRSP[6]. Samas on andmeid selle kohta, et etnilisi ja rassiga seotud andmeid registreeritakse ka Hollandis ja teistes ELi riikides ning et Itaalia ei võimalda romadel sotsiaalkortereid saada. Selliste sündmuste taustal arutatakse nõukogus „liikuvaid (rändavaid) kuritegelikke rühmitusi” käsitlevate järelduste projekti umbmääraseid mõisteid kasutades ning ilma et parlamenti oleks kaasatud või sellest algatusest teavitatud.

Kas komisjon on lojaalse koostöö põhimõtte kohaselt saanud Prantsusmaa ametivõimudelt soovitud teavet, sealhulgas kõnealuste andmebaaside olemasolu, nende iseloomu, eesmärgi, kasutamise ja selle tagajärgede kohta?

Milliseid meetmeid kavatseb komisjon võtta, arvestades uusi tõendeid romade diskrimineerimise ning siseriiklike ja Euroopa andmekaitse-eeskirjade rikkumise kohta ning valitsusvälistelt organisatsioonidelt saadud teavet romade diskrimineeriva kohtlemise kohta Prantsusmaal ja teistes liikmesriikides ja nende väljasaatmise kohta?

Milliseid täiendavaid tõendeid komisjon veel vajab, et võtta meetmeid ka rassilisest või etnilisest päritolust tingitud diskrimineerimise keelu rikkumise alusel?

Kas komisjon saab anda teavet romasid puudutavate ELi ja Euroopa institutsioonide meetmete kohta?

Esitatud: 12.10.2010

Edastatud: 14.10.2010

Vastuse tähtaeg: 21.10.2010