Roma adatbázisok és diszkrimináció
12.10.2010
Szóbeli választ igénylő kérdés: O-0155/2010
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 115. cikke
Rui Tavares, Cornelia Ernst, Marie-Christine Vergiat, Cornelis de Jong, Nikolaos Chountis, Marisa Matias, Eva-Britt Svensson
a(z) GUE/NGL képviselőcsoport nevében
2010. szeptember 29-én a Bizottság kijelentette, hogy „hivatalos felszólító levelet küld Franciaországnak, amelyben kéri a szabad mozgásról szóló irányelv maradéktalan átültetését, hacsak nem 2010. október 15-ig rendelkezésre bocsátják az átültető intézkedések tervezetét és egy részletes átültetési menetrendet”, illetve elküld egy, a „Szerződésekkel és az Európai Unió Alapjogi Chartájával összhangban az uniós jog hatékony és diszkriminációmentes alkalmazásának teljes körű” – beleértve a kifejezetten a romák ellen irányuló 2010. augusztus 5-i körlevél alkalmazási időszakát – biztosítása tekintetében a francia hatóságok által „nyújtott politikai biztosítékok gyakorlati alkalmazására vonatkozó részletes kérdéseket tartalmazó”[1] levelet, annak ellenére, hogy nem kormányzati szervezetek bizonyítékokat szolgáltattak a Bizottságnak a franciaországi kitoloncolások etnikai és faji jellegéről, és az EP felszólította a Bizottságot, hogy – szintén diszkrimináció miatt – lépjen fel a francia hatóságok ellen.
A médiában megjelent legújabb információk szerint a francia csendőrségnek van egy „MENS”[2] elnevezésű adatbázisa, amely a romákkal foglalkozik. Nem kormányzati szervezetek panaszt tettek a „faji és etnikai származásra vonatkozó személyes adatok” tárolására szolgáló, illegális és nem bejelentett nyilvántartás létrehozása miatt, és további fellebbezéseket helyeztek kilátásba a CNIL-nél[3] és a HALDE-nál[4], miközben a francia hatóságok tagadják az adatbázis létezését. Ugyanakkor a bevándorlási miniszter már korábban bejelentette, hogy folyamatban van a kitoloncolt romák biometrikus adatainak betáplálása az OSCAR[5], valamint az EDVIGE/EDVIRSP[6] adatbázisokba, és jelentések szerint Hollandiában és az Unió más országaiban is etnikai és faji hovatartozásra vonatkozó adatokat rögzítenek, Olaszország pedig megtagadja a romák állami lakhatáshoz való hozzáférését. Mindeközben a Tanács a Parlament tájékoztatása nélkül a „mozgó (vándorló) bűnözői csoportokkal” foglalkozó következtetéstervezetekről tárgyal, melyekben félreérthető kifejezéseket használ.
Megkapta-e a Bizottság a jóhiszemű együttműködés elvével összhangban a francia hatóságoktól kért, többek között ezen adatbázisok létezésével, jellegével, felhasználásával és következményeivel kapcsolatos információkat?
Milyen kezdeményezéseket tesz annak kapcsán, hogy további bizonyítékok állnak rendelkezésre a romák elleni diszkriminációról és a nemzeti és európai adatvédelmi szabályok megsértéséről, valamint hogy a nem kormányzati szervek a romák hátrányos megkülönböztetéséről és kitoloncolásáról számolnak be Franciaországban és más tagállamokban?
Milyen további bizonyítékra van szüksége a Bizottságnak, mielőtt lépéseket tesz a faji és etnikai alapú diszkrimináció tiltásának megszegése tekintetében?
Be tud-e számolni az uniós és más európai intézmények romákkal kapcsolatos kezdeményezéseiről?
Előterjesztve: 12.10.2010
Továbbítva: 14.10.2010
A válaszadás határideje: 21.10.2010
- [1] http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/1207
- [2] A Vándorló Bűnözés Elleni Központi Hivatal (OCLDI) „Vándorló etnikai kisebbségek” nevű adatbázisa.
- [3] Nemzeti Adatvédelmi Bizottság
- [4] A megkülönböztetés elleni küzdelemmel és az egyenlőséggel foglalkozó főhatóság
- [5] A hazatelepülési támogatással kapcsolatos statisztikai és ellenőrzési eszköz –„Outil de Statistiques et de Contrôle de l'Aide au Retour” – , amely digitális fényképet és 10 ujjlenyomatot tárol; 2009-ben egy parlamenti jelentésben feltárták az etnikai és faji hovatartozásról szóló adatokat gyűjtő további adatbázis fennállását (STIC-Canonge).
- [6] Általános információk tájékoztató jellegű kiértékelése és hasznosítása / A közbiztonsággal kapcsolatos információk tájékoztató jellegű kiértékelése és hasznosítása.