Posredovanje podatkov držav članic ZDA na podlagi memorandumov o soglasju
13.10.2010
Vprašanje za ustni odgovor O-0160/2010
za Komisijo
Člen 115 poslovnika
Rui Tavares, Marie-Christine Vergiat
v imenu skupine GUE/NGL
V odgovor na zakon ZDA o izvajanju priporočil komisije za preiskavo dogodkov 11. septembra iz leta 2007 (http://intelligence.senate.gov/laws/pl11053.pdf) je bilo sklenjeno, da se začnejo pogajanja z ZDA na podlagi dvotirnega pristopa, ki vključuje pogajanja med EU in ZDA in pogajanja o dvostranskih memorandumih o soglasju med ZDA in posameznimi državami članicami. Nekatere države članice so se odločile, da ne bodo sprejele odprtega in preglednega postopka za dvostranska pogajanja ali predložile nastalih memorandumov o soglasju v odobritev svojim nacionalnim parlamentom. Obstajajo navedbe, da bi memorandumi o soglasju utegnili sovpadati z nekaterimi sporazumi, sklenjenimi med EU in ZDA, na primer s sporazumom o podatkih iz evidence podatkov o potnikih. Glede na sedanje delo na paketu evidence podatkov o potnikih in morebitna nova pogajanja je treba te zadeve nujno pojasniti.
Ali lahko Komisija pojasni naslednje točke:
Katere države članice so do sedaj sklenile dvostranske memorandume o soglasju?
Kateri od teh memorandumov o soglasju vključujejo posredovanje podatkov iz evidence podatkov o potnikih?
Kako so ti dvostranski sporazumi o evidenci podatkov o potnikih povezani s sporazumom med EU in ZDA?
Ali lahko potrdi, da to zadeva posredovanje podatkov iz evidence podatkov o potnikih na evropskih letih in potnike, ki potujejo na cilje zunaj ZDA?
Ali lahko navede, katere kategorije podatkov zajemajo ti memorandumi o soglasju?
Ali je upoštevala, da bi se lahko od držav članic zahtevalo, da posredujejo nacionalne podatke, ki so tudi del evropskih zbirk podatkov (na primer Prüm)?
Ali meni, da je tako posredovanje podatkov skladno s predpisi EU o varstvu podatkov?
Vloženo: 13.10.2010
Posredovano: 15.10.2010
Rok za odgovor: 22.10.2010