Bezpečnosť hračiek
25.11.2010
Otázka na ústne zodpovedanie O-0195/2010
Komisii
článok 115 rokovacieho poriadku
Andreas Schwab, Anja Weisgerber, Marianne Thyssen, Anna Maria Corazza Bildt
v mene skupiny PPE
Evelyne Gebhardt, Christel Schaldemose, Anna Hedh, Barbara Weiler
v mene skupiny S&D
Cristian Silviu Buşoi, Jürgen Creutzmann, Antonyia Parvanova, Nadja Hirsch
v mene skupiny ALDE
Heide Rühle
v mene skupiny Verts/ALE
Malcolm Harbour
v mene skupiny ECR
Vedecký výbor pre zdravotné a environmentálne riziká zverejnil 1. júla 2010 vedecké stanovisko k Hodnoteniu medzných hodnôt migrácie pre chemické prvky v hračkách, v ktorom sa hodnotia metódy používané v smernici 2009/48/ES na reguláciu rizík spojených s organickými látkami, ktoré sú karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu (CMR). Výbor na jednej strane odporúča, aby sa bezpečnosť hračiek zakladala na medzných hodnotách migrácie, na druhej strane však upozorňuje, že metóda, ktorá je predpísaná na meranie migrácie chemických prvkov (EN 71-3 (norma)) nie je spoľahlivá.
Parlament vyzval Komisiu už v minulosti, aby sa zaoberala touto otázkou, ale bezvýsledne. Takisto sú veľmi rozšírené obavy týkajúce sa medzných hodnôt pre škodlivé látky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky v hračkách, a to i napriek tomu, že smernica 2009/48/ES je považovaná za jeden z najprísnejších právnych predpisov v oblasti bezpečnosti hračiek na svete. Najnovšie správy systému RAPEX o spätnom prevzatí škodlivých hračiek takisto dávajú dôvod na obavy v súvislosti s dohľadom nad trhom s hračkami.
1. Súhlasí Komisia so stanoviskom Vedeckého výboru pre zdravotné a environmentálne riziká, že metóda merania migrácie chemických prvkov nie je spoľahlivá? Ak áno, aké ďalšie kroky Komisia podnikne na vyriešenie tohto problému?
2. Aké iniciatívy Komisia prijala alebo prijme, aby zabezpečila lepší dohľad nad trhom s hračkami, najmä pokiaľ ide o dovážané výrobky?
3. Súhlasí Komisia s názorom, že prístup založený na medzných hodnotách migrácie by sa mal rozšíriť aj na ostatné nebezpečné látky v hračkách, napríklad na zlúčeniny polycyklických aromatických uhľovodíkov, namiesto toho, aby sa uplatňoval prístup založený na medzných hodnotách množstva?
4. Plánuje Komisia preskúmať zoznam obmedzených látok a ich množstiev, ktoré možno použiť v hračkách, s cieľom zohľadniť najnovšie dostupné vedecké údaje?
5. Mala by Komisia vôľu preskúmať problém hračiek pre deti staršie ako 36 mesiacov, pokiaľ ide o riziká bezpečnosti, ktoré predstavujú, ak ich používajú deti mladšie ako 36 mesiacov?
6. Súhlasí Komisia s názorom, že chemické prvky, ktoré sú podľa smernice EÚ o klasifikácii, balení a označovaní klasifikované ako látky karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu (CMR) kategórií 1A a 1B, by sa nemali vyskytovať v hračkách?
7. Aký bude presný časový rámec postupu Komisie?
Predložené: 25.11.2010
Postúpené: 29.11.2010
Termín na zodpovedanie: 6.12.2010