Парламентарен въпрос - O-0199/2010Парламентарен въпрос
O-0199/2010

Създаването на постоянен механизъм за действие при кризи с цел запазване на финансовата стабилност на еврозоната

Въпрос с искане за устен отговор O-0199/2010
до Комисията
Член 115 от Правилника за дейността
Sharon Bowles
от името на Комисия по икономически и парични въпроси

Процедура : 2010/2987(RSP)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
O-0199/2010
Внесени текстове :
O-0199/2010 (B7-0659/2010)
Гласувания :
Приети текстове :

Европейският парламент е убеден в необходимостта от постоянен механизъм за действие при кризи с цел запазване на финансовата стабилност на еврото. Той припомня, че ЕЦБ също посочи тази нужда в предложенията си от юни 2010 г. относно "Укрепване на икономическото управление в еврозоната". Парламентът дори призова за създаването на Европейски валутен фонд (вж. доклада Feio от 2010 г.). Преди това Парламентът също така посочи необходимостта от създаването на механизъм за решаване на кризи в банковия сектор (вж. докладите Garcia-Margallo y Marfil и Ferreira от 2010 г.). Какъвто и механизъм да бъде създаден, приоритетът трябва да бъде да се помогне на еврозоната и нейните държави-членки, а не да се влоши още повече положението. В тази връзка Парламентът подкрепя метода на Общността.

В заключенията си от 28 и 29 октомври Европейският съвет поиска от своя председател да работи за ограничено изменение на Договора, необходимо за създаването на постоянен механизъм за действие при кризи с цел запазване на финансовата стабилност на еврозоната като цяло. Пазарите реагираха на начина, по който Европейският съвет предвиди участието на частния сектор в този механизъм.

На 28 ноември 2010 г. министрите на страните от Еврогрупата се договориха, че постоянният механизъм (Европейският механизъм за стабилност) ще се основава на Европейския механизъм за финансова стабилност и че частният сектор може да участва, ако това е необходимо, в зависимост от случая, в съответствие с международната практика и практиката на МВФ.

Предвид напрежението на пазарите и необходимостта от ефективен механизъм, който да бъде в интерес на всички членове на еврозоната, кога Комисията ще представи официално предложение за намиране на постоянно решение на кризата и може ли тя да отговори на следните въпроси?

1. В какво точно ще се изразява изменението на Договора, ако в крайна сметка е необходимо такова изменение на Договора?  По каква процедура ще се извърши тази промяна?

2. Новият инструмент ще се основава ли на междуправителствен подход или на метода на Общността и как ще бъде финансиран?

3. Какви са всички технически възможности, като се вземат предвид необходимите условия?

4. Държавите-членки, които все още не участват в еврозоната, ще бъдат ли поканени да се включат в механизма?

5. Кога ще бъде създаден този механизъм и каква роля предвижда Комисията за Парламента в тази връзка?

Внесен: 1.12.2010

Предаден: 3.12.2010

Краен срок за отговор: 10.12.2010