Europos bendrijos ir Ramiojo vandenyno valstybių laikinasis partnerystės susitarimas
9.12.2010
Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-0212/2010
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 115 straipsnis
Vital Moreira, David Martin
Tarptautinės prekybos komiteto vadu
Fidžis ir Papua Naujoji Gvinėja pasirašė laikinąjį ekonominės partnerystės susitarimą, kuriame numatyti dideli jų liberalizavimo planų skirtumai. Kokį poveikį šie įsipareigojimai darys jų importo ir eksporto modeliams? Kokį poveikį jie darys prekybos santykiams su Australija ir Naująja Zelandija?
Kokių veiksmų planuoja imtis Komisija siekdama ateityje suderinti, viena vertus, laikinųjų ekonominės partnerystės susitarimų su labiausiai suinteresuotomis šalimis sudarymą ir, kita vertus, regioninę integraciją?
Kaip Komisija užtikrins, kad sudarius laikinąjį ekonominės partnerystės susitarimą nesumažėtų politinis domėjimasis Ramiojo vandenyno valstybių integracija ir nebūtų neigiamai paveiktas visuomenės požiūris į ją?
Remiantis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) parengta Fidžio prekybos politikos apžvalga, ES nustačius griežtas kilmės taisykles buvo labai apribotos žuvų eksporto galimybės. Šios taisyklės sušvelnintos remiantis laikinuoju ekonominės partnerystės susitarimu, pagal kurį leista vietos perdirbėjams naudoti kilmės statuso neturinčius produktus. Kaip Komisija ketina atsiskaityti Parlamentui už specialių su kilmės taisyklėmis susijusių nuostatų įgyvendinimą, įskaitant poveikį ES žuvininkystės pramonei, už perdirbimo pramonės vystymą Papua Naujojoje Gvinėjoje ir Fidžio Salų Respublikoje ir už Ramiojo vandenyno žuvų išteklių valdymą? Kaip Komisija toliau rems Ramiojo vandenyno valstybes ir skatins jas tvariai plėtoti žuvininkystės sektorių?
Kita vertus, ar gali Komisija patvirtinti, kad Papua Naujoji Gvinėja ir Fidžis suteikia prieigą prie savo žvejybos vandenų kitiems platesnio regiono prekybos partneriams, pvz., Tailandui, Filipinams, Taivanui ir Kinijai, bet ne Europos žvejybos laivynui? Ar Komisija gali pateikti vertinimų, kokį poveikį šis laikinasis susitarimas darys ES žvejybos pramonei ir ypač jos konservų gamybos pramonei? Ar esama informacijos apie tai, koks poveikis bus daromas AKR šalių ir šalių, kurioms taikoma bendroji lengvatų sistema (angl. GSP+), konservų pramonei?
Kaip Komisija užtikrins, kad išsamus ekonominės partnerystės susitarimas padės skatinti regionų integraciją?
Kokių veiksmų imsis Komisija siekdama Ramiojo vandenyno valstybėse gerinti įsidarbinimo, ypač moterų įsidarbinimo, galimybes? Ar Komisija pritaria tam, kad būtų vėl teikiama šiuo metu sustabdyta finansinė pagalba Fidžio cukraus sektoriui, jeigu būtų veiksmingai įgyvendinami būtini gero valdymo principai? Ar Komisija pasiryžusi ateityje į bet kurį išsamų ekonominės partnerystės susitarimą įtraukti skyrių dėl toli siekiančios plėtros?
Pateikta: 9.12.2010
Perduota: 13.12.2010
Atsakyti iki: 20.12.2010