Strategia UE na rzecz regionu naddunajskiego
24.1.2011
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000014/2011
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Tamás Deutsch, Lambert van Nistelrooij, Danuta Maria Hübner, Marian-Jean Marinescu, Iosif Matula, Andrey Kovatchev, János Áder, Zoltán Bagó, Kinga Gál, Béla Glattfelder, András Gyürk, Ágnes Hankiss, Lívia Járóka, Ádám Kósa, Csaba Őry, Ildikó Gáll-Pelcz, György Schöpflin, László Surján, József Szájer, Edit Bauer, Alajos Mészáros, Csaba Sógor, László Tőkés, Iuliu Winkler, Elisabeth Jeggle
w imieniu grupy PPE
Komisja przyjęła dnia 8 grudnia 2010 r. komunikat i plan działania w sprawie strategii Unii Europejskiej na rzecz regionu naddunajskiego (EUSDR). Region naddunajski obejmuje część terytorium 14 państw, w tym ośmiu państw członkowskich UE. Region ten zamieszkuje 115 milionów obywateli. Biorąc pod uwagę, że większość wyzwań, przed którymi stoi region, jest ze sobą ściśle powiązana, skoordynowana współpraca w makroregionie ma ogromne znaczenie, by zapewnić najskuteczniejsze wykorzystanie jego ogromnego potencjału rozwojowego.
W jaki sposób zdaniem Komisji strategia przyczyni się do ponownego zrównoważonego wzrostu w krajach aktywnie w niej uczestniczących?
Interesy poszczególnych państw nie powinny przysłaniać wspólnego dobra, jakim są zasoby środowiska naturalnego niemieszczące się w podziałach geopolitycznych. Ekosystemy regionu naddunajskiego są szczególnie bogate i zróżnicowane; w związku z tym zasadnicze znaczenie ma zwrócenie większej uwagi na ochronę środowiska. Ochrona różnorodności biologicznej, przywrócenie i utrzymanie jakości wody oraz zarządzanie ryzykiem środowiskowym to istotne czynniki prowadzące do powstania przyjaznego dla mieszkańców, zrównoważonego regionu naddunajskiego oraz do zapewnienia prawidłowego wzrostu. Nie można zapewnić prawidłowego wzrostu w regionie bez powyższych czynników. Czy Komisja może szczegółowo opisać, w jaki sposób strategia na rzecz regionu naddunajskiego może się do tego przyczynić?
Wykorzystanie niewykorzystanych funduszy (np. z Funduszu Spójności, w ramach przydziałów krajowych) w znacznym stopniu wsparłoby realizację strategii i zwiększyło jej wartość dodaną, jako że kraje biorące w niej udział mogłyby wspólnie wykorzystać już przyznane środki. Jakie jest podejście Komisji do możliwości przekazania niewykorzystanych funduszy UE na strategię EUSDR?
Przedłożone: 24.1.2011
Przekazane: 26.1.2011
Termin na udzielenie odpowiedzi: 2.2.2011