Pytanie poselskie - O-000043/2011Pytanie poselskie
O-000043/2011

Zabezpieczenie dostaw metali ziem rzadkich dla Europy

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000043/2011/zm.1
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Lena Ek, Vladko Todorov Panayotov, Fiona Hall, Marielle De Sarnez, Niccolò Rinaldi, Marietje Schaake, Michael Theurer
w imieniu grupy ALDE

Procedura : 2011/2584(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000043/2011
Teksty złożone :
O-000043/2011 (B7-0020/2011)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Metale ziem rzadkich są kluczowe dla setek zastosowań technologicznych i mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju ekologicznych technologii, takich jak turbiny wiatrowe i pojazdy hybrydowe. Obecnie przemysł UE opiera się w całości na metalach ziem rzadkich importowanych z Chin, które kontrolują 97% światowej produkcji. Ponadto, podczas gdy globalny popyt na metale ziem rzadkich wciąż rośnie, Chiny już ogłosiły znaczne ograniczenia eksportu.

Szacuje się, że już w 2014 r. niedobór światowej produkcji metali ziem rzadkich osiągnie 40 tys. ton. Jakie ewentualne środki krótkoterminowe w odniesieniu do metali ziem rzadkich proponuje podjąć Komisja zgodnie z głównymi filarami europejskiej inicjatywy w zakresie surowców?

Jak Komisja zamierza poruszyć drażliwą kwestię metali ziem rzadkich w regularnym dialogu z Chinami i w ramach umowy o współpracy handlowej i gospodarczej oraz toczących się negocjacji w sprawie umowy o partnerstwie i współpracy UE-Chiny? Jak przedstawia się sytuacja w ramach WTO? Jakie kroki podjęła WE wraz ze swoimi partnerami na rzecz znalezienia alternatywnych źródeł metali ziem rzadkich oraz na rzecz zminimalizowania zagrożeń dla dostaw dla przemysłu europejskiego?

Czy Komisja rozważa zabezpieczenie długoterminowych umów handlowych z innymi krajami i regionalnymi organizacjami posiadającymi metale ziem rzadkich takimi jak kraje Ameryki Łacińskiej, Australia i Kanada?

Biorąc pod uwagę, że metale ziem rzadkich są niezbędne nie tylko w urządzeniach opartych na nowoczesnych i ekologicznych technologiach, ale również absolutnie konieczne do zastosowań w dziedzinie medycyny i obrony, czy Komisja rozważa możliwość stworzenia europejskiego planu gromadzenia tych materiałów (na wzór podobnych kroków podjętych przez USA, Japonię i Koreę) w celu zapewnienia wystarczających dostaw metali ziem rzadkich i stabilnych cen? Jakie są perspektywy recyklingu metali ziem rzadkich w UE? Czy zastąpienie metali ziem rzadkich zajmie ważne miejsce w przyszłym programie ramowym w zakresie badań?

Jak Komisja zamierza zachęcać przedsiębiorstwa UE działające w sektorze metali ziem rzadkich do szukania i eksploatacji innych źródeł w UE i na Grenlandii? Jakie działanie planuje podjąć Komisja, aby upewnić się, że wydobywanie metali ziem rzadkich w krajach rozwijających się jest przeprowadzane w pełni przejrzysty sposób i po odpowiednich konsultacjach z lokalnymi społecznościami?

Przedłożone: 28.2.2011

Przekazane: 2.3.2011

Termin na udzielenie odpowiedzi: 9.3.2011