Parlamentní otázky
PDF 48kWORD 31k
15. dubna 2011
O-000094/2011

Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000094/2011

Komisi

článek 115 jednacího řádu

Baroness Sarah Ludford, Renate Weber, Stanimir Ilchev, Nadja Hirsch, Jan Mulder, Nathalie Griesbeck, Sonia Alfano, Cecilia Wikström, Louis Michel, Jens Rohde, Sophia in 't Veld

za skupinu ALDE


  Předmět: Reakce členských států na migrační toky a jejich dopad na Schengen

Minulý týden zavedla Francie hraniční kontroly nedaleko italského města Ventimiglia poté, co italská vláda podepsala vyhlášku, která umožňuje úřadům vydat dočasná povolení k pobytu pro 25 800 tuniských migrantů, kteří dorazili na ostrov Lampedusa po pádu režimu v Tunisku.

Spor mezi Francií a Itálií ohledně migrace a nedostatek solidarity EU s členskými státy, které jsou nejvíce zasaženy migračním problémem, má neblahé důsledky pro schengenský systém. Pokušení uzavřít vnitřní hranice či zůstat netečný k situaci členských států, které jsou přímo zasaženy přílivem migrantů, jsou bezmyšlenkovitou reakcí.

Neexistuje jednoduché dlouhodobé a komplexní řešení. Zapotřebí je zodpovědná, účinná a koordinovaná kontrola vnějších hranic EU a ucelený azylový systém EU, který uznává vzájemnou závislost. To, co se stalo, dokazuje, že nastal čas projevit zodpovědnost a solidaritu. Zahrnuje to společnou azylovou politiku a společné postupy pro udělení mezinárodní ochrany.

Proto:

 může Komise uvést, zda jsou hraniční kontroly mezi Francií a Itálií u města Ventimiglia oprávněné?

 může Komise uvést, zda jsou dočasná povolení k pobytu, které vydává Itálie, v souladu s pravidly Schengenu a zda skutečně umožňují volný pohyb uvnitř schengenského prostoru?

Předložení: 15.4.2011

Postoupení: 19.4.2011

Platné do: 26.4.2011

Jazyk, v němž byla otázka vznesena: EN 
Právní upozornění - Ochrana soukromí