Obecné pokyny pro státní podporu poskytovanou energeticky náročným odvětvím
21.6.2011
Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000158/2011
Komisi
článek 115 jednacího řádu
Mario Pirillo, Rosario Crocetta, Gianni Pittella, Guido Milana, Rita Borsellino, Pier Antonio Panzeri, Andrea Cozzolino, Sergio Gaetano Cofferati, Salvatore Caronna, Patrizia Toia, Silvia Costa, David-Maria Sassoli, Gianluca Susta, Roberto Gualtieri, Leonardo Domenici, Francesco De Angelis, Oreste Rossi, Ioan Enciu, Paolo Bartolozzi, Giommaria Uggias, Amalia Sartori, Aldo Patriciello, Alfredo Antoniozzi, Giancarlo Scottà, Matteo Salvini, Clemente Mastella, Barbara Matera, Elisabetta Gardini, Vincenzo Iovine, Gabriele Albertini, Antonio Cancian, Cristiana Muscardini, Pavel Poc, Jo Leinen, Potito Salatto, Salvatore Tatarella, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Iuliu Winkler, Paolo De Castro, Rovana Plumb, Sebastian Valentin Bodu, Crescenzio Rivellini, Iosif Matula, Roberta Angelilli, Cristian Silviu Buşoi, Carlo Fidanza
Rozhodnutí Komise 2011/278/EU ze dne 27. dubna 2011, kterým se stanoví přechodná pravidla harmonizovaného přidělování bezplatných povolenek na emise platná v celé Unii podle článku 10a směrnice 2003/87/ES, ve znění směrnice 2009/29/ES stanoví, že bezplatné povolenky budou přidělovány pouze na přímé emise, a to do maximálního limitu, který bude určen daným hodnotícím systémem. Z působnosti tohoto rozhodnutí je vyňato přibližně 70 % emisí vznikajících v souvislosti s činností elektrických vysokých pecí, což jsou nepřímé emise produkované tepelnými elektrárnami, které dodávají do vysokých pecí elektrickou energii. Emise CO2 promítnuté do ceny elektrické energie budou mít na průmyslová odvětví takový dopad, že největší náklady ponesou odvětví s největší spotřebou energie (mezi nimi i ocelářství).
Ve svém rozhodnutí 2010/2/EU ze dne 24. prosince 2009 vzala Evropská komise na vědomí fakt, že výroba oceli je odvětví, kterému hrozí zvýšené riziko relokalizace emisí uhlíku. Důsledkem může být ztráta značného podílu na trhu ve prospěch ocelářských podniků produkujících méně emisí uhlíku, ovšem umístěných mimo EU, a následně i ztráta konkurenceschopnosti evropského průmyslu ve srovnání s nejdůležitějšími nečlenskými státy EU, které věnují menší pozornost životnímu prostředí. Směrnice 2003/87/ES v čl. 10a odst. 6 stanoví, že členské státy mohou přijímat finanční opatření ve prospěch odvětví, která jsou považována za ohrožená zvýšeným rizikem relokalizace emisí CO2, s cílem kompenzovat náklady spojené s emisemi skleníkových plynů promítnuté do cen elektrické energie (nepřímé náklady). Tato opatření mohou ovšem přijímat za předpokladu, že budou v souladu s předpisy o poskytování státní podpory.
Má Komise v úmyslu přijmout v rámci příštích pokynů pro státní podporu plánovanou v rámci nového systému pro obchodování s povolenkami na emise v EU opatření, která by zaručila, že odvětví výroby oceli v elektrických vysokých pecích (a příslušných válcovnách) bude patřit mezi odvětví, jež budou mít nárok na kompenzační opatření uvedená v čl. 10a odst. 6 směrnice 2003/87/ES, a že tato kompenzační opatření budou odpovídat vzniklým nákladům?
Předložení: 21.6.2011
Postoupení: 24.6.2011
Platné do: 1.7.2011