Groźby Turcji pod adresem Republiki Cypryjskiej dotyczące jej wyłącznej strefy ekonomicznej
20.9.2011
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000208/2011
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Takis Hadjigeorgiou, Kyriacos Triantaphyllides
w imieniu grupy GUE/NGL
Republika Cypryjska rozpoczęła dawno temu oficjalne poszukiwania węglowodorów w obrębie swojej wyłącznej strefy ekonomicznej. Turcja nigdy nie zaakceptowała tej zgodnej z prawem sytuacji:
statek badawczy należący do norweskiego przedsiębiorstwa i pływający pod panamską banderą, który prowadził na zlecenie Republiki Cypryjskiej badania w jej wyłącznej strefie ekonomicznej (w.s.e.), 27 mil morskich od północnego wybrzeża wyspy, został zaatakowany przez tureckie statki wojenne w dniu 13 listopada 2008 r.;
potem jeszcze trzykrotnie (w dniach 19, 21 i 24 listopada 2008 r.) tureckie statki wojenne nękały statki badawcze prowadzące na zlecenie Republiki Cypryjskiej badania oceanograficzne w jej w.s.e.
Obecnie, w związku z odwiertami, które rozpoczęły się w w.s.e., z najwyższego tureckiego szczebla rządowego płyną otwarte i powtarzające się groźby dotyczące wysłania statków wojennych oraz zawarcia umowy z nieuznawaną Turecką Republiką Północnego Cypru (TRPC) w sprawie badań w przedmiotowej w.s.e. zamiast z Republiką Cypryjską. Tym samym rząd turecki doprowadził do skrajności swoje agresywne działania wymierzone przeciwko Republice Cypryjskiej (będącej państwem członkowskim UE) oraz przeciwko pokojowi i stabilności w regionie Morza Śródziemnego. Jednocześnie takie groźby narażają na szwank proces pokojowy i dążenie do rozwiązania problemu cypryjskiego.
Jak Państwu wiadomo, Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza została ratyfikowana przez Unię Europejską w dniu 10 grudnia 1998 r. i od tego czasu stanowi część jej dorobku prawnego. Oznacza to więc, że stanowi ona część dorobku prawnego Wspólnoty, którego przyjęcia i stosowania oczekuje się od Turcji i wszystkich pozostałych krajów zainteresowanych przystąpieniem do UE.
Rząd turecki zagraża suwerennym prawom jednego z państw członkowskich i narusza prawo wspólnotowe podejmując działania, które prowadzą do eskalacji konfliktu i narażają na szwank proces pokojowy oraz stabilność w regionie Morza Śródziemnego. W związku z tym Komisja jest proszona o odpowiedź na następujące pytania:
Jakie jest zdanie Komisji na temat ww. gróźb wobec jednego z państw członkowskich?
Jakie kroki zamierza podjąć Komisja wobec tureckich gróźb?
Przedłożone: 20.9.2011
Przekazane: 22.9.2011
Termin na udzielenie odpowiedzi: 29.9.2011