Pytanie poselskie - O-000252/2011Pytanie poselskie
O-000252/2011

Warunki osadzenia w UE

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000252/2011
do Rady
art. 115 Regulaminu PE
Niccolò Rinaldi, Renate Weber, Gianni Vattimo, Jens Rohde, Nathalie Griesbeck, Sophia in 't Veld, Baroness Sarah Ludford, Louis Michel, Andrea Zanoni, Ramon Tremosa i Balcells, Giommaria Uggias, Cecilia Wikström, Marielle De Sarnez
w imieniu grupy ALDE

Procedura : 2011/2897(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000252/2011
Teksty złożone :
O-000252/2011 (B7-0658/2011)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Na wyraźny wniosek Rady, zgodnie z programem sztokholmskim i po niejednokrotnych wezwaniach ze strony Parlamentu Komisja wydała zieloną księgę pt. „Zwiększenie wzajemnego zaufania w europejskiej przestrzeni sądowej – Zielona księga w sprawie stosowania przepisów UE dotyczących wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych w obszarze pozbawienia wolności”. W dokumencie tym zapowiedziano rozpoczęcie procesu otwartych konsultacji z wszystkimi zainteresowanymi stron na temat działań UE na rzecz poprawy warunków osadzenia z myślą o zapewnieniu wzajemnego zaufania w dziedzinie współpracy sądowej. Zwrócono też uwagę na powiązania między warunkami osadzenia a różnymi instrumentami UE, takimi jak europejski nakaz aresztowania i europejski nakaz nadzoru, oraz pokazano, w jaki sposób UE mogłaby podjąć inicjatywy w kwestiach takich jak tymczasowe aresztowanie, sytuacja dzieci i warunki osadzenia. W dokumencie zawarto załącznik przedstawiający  bardzo zróżnicowaną i często niepokojącą sytuację w państwach członkowskich, w szczególności w związku z liczbą osób aresztowanych tymczasowo, poziomem zapełnienia więzień i przepełnieniem, wskaźnikiem liczby osadzonych, wskaźnikiem liczby osadzonych obywateli innych państw. Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie orzekał przeciw państwom członkowskim UE w sprawach związanych z warunkami osadzenia, z czasem trwania aresztowania tymczasowego i z administracją sądową, w tym na podstawie sprawozdań Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom działającego w ramach Rady Europy.

Co Rada uczyni na szczeblu UE, aby zapewnić poszanowanie praw osób osadzonych w więzieniach oraz poprawę warunków osadzenia w państwach członkowskich? Co Rada uczyni w związku z nadużywaniem aresztowania tymczasowego, przepełnieniem, wysokim wskaźnikiem liczby osadzonych i wskaźnikiem liczby osadzonych obywateli innych państw? Czy Rada zbada wypływ polityki karnej i przepisów prawa karnego na warunki osadzenia oraz przedstawi zalecenia dotyczące tych kwestii, takich jak stosowanie środków alternatywnych, sankcje karne wobec nielegalnych imigrantów oraz środki specjalne mające na celu zapewnienie poszanowania praw podstawowych itd.? Jakie działania następcze Rada podejmie w związku z zieloną księgą Komisji?

Przedłożone: 13.10.2011

Przekazane: 14.10.2011

Termin na udzielenie odpowiedzi: 4.11.2011