W dniu 19 kwietnia 2011 r. Komisja przyjęła komunikat w sprawie Unii innowacji (COM(2011)0222). We wniosku wyraźnie stwierdzono, że z ochroną konsumentów wiąże się wiele kwestii, jak np. przejrzystość i jakość usług, a także prawo do zmiany dostawcy usług.Ważne jest, by pamiętać o potrzebie zachowania otwartości internetu przy zapewnieniu, że będzie mógł on nadal dostarczać wysokiej jakości usług w obrębie ram, które propagują i respektują prawa podstawowe, jak prawa własności intelektualnej, wolność wypowiedzi i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.
Czy Komisja zamierza opublikować dalsze wytyczne na temat prawa do zmiany dostawców, by umożliwić konsumentom wybieranie takiego dostawcy, który najlepiej odpowiada ich potrzebom i preferencjom? Jeśli tak, czy wytyczne te podejmą również zagadnienie potrzeby dostarczania jasnych i konkretnych informacji, na podstawie których konsumenci podejmować będą przemyślane decyzje, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczywistą szybkość połączenia, jakość usług oraz jakiekolwiek zarządzanie ruchem, jak np. blokowanie, ograniczanie legalnego ruchu lub inne praktyki o podobnym skutku odnoszące się w szczególności do mobilnego internetu?
Czy Komisja uważa, że krajowe ograny regulacyjne powinny skorzystać z przepisów art. 22 ust. 3 dyrektywy o usłudze powszechnej i określić odpowiednie minimalne wymogi w zakresie jakości usług, w przypadkach zaistnienia zagrożenia pogorszenia się usług, zakłóceń lub spowolnienia ruchu w sieciach? A propos, czy Komisja nadzoruje, czy „warunki ograniczające dostęp do usług i aplikacji lub ich stosowanie” są wdrażane przez państwa członkowskie w zgodności z prawem wspólnotowym, jak wymagają tego ramy prawne w zakresie telekomunikacji?