Дискриминация и преследване на ромското население в държавите-членки на ЕС и рамкова стратегия, насоки и действия на ЕС
18.10.2011
Въпрос с искане за устен отговор O-000275/2011
до Комисията
Член 115 от Правилника за дейността
Renate Weber, Sophia in 't Veld, Gianni Vattimo, Sonia Alfano, Baroness Sarah Ludford, Marielle De Sarnez, Jan Mulder, Cecilia Wikström, Alexander Alvaro, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Stanimir Ilchev, Louis Michel
от името на групата ALDE
Независимо от Рамката на ЕС за национални стратегии за интеграция на ромите, инициирана от Комисията и приветствана от Съвета, както и издаването от страна на Европейската комисия на насоки, насочени към държавите-членки, за формулирането на национални стратегии за интеграция на ромите (НСИР), дискриминацията и преследването на ромско население в ЕС и неговите държави-членки все още продължават. В Унгария съществува план, одобрен от унгарския парламент през миналия месец юли, който изисква всеки, който получава социална помощ, да работи на строителни обекти, да почиства улиците или да поддържа парковете и горите. В случай на отказ, помощите се спират. Обхванатите от програмата получават по 200 евро на месец, често работят при унизителни условия, като например разчистването на дървен материал в гора в продължение на дни в Gyöngyöspata – работа, която трактор би свършил за няколко часа[1]. Тази мярка е остро критикувана, тъй като тя засяга ромското население непропорционално. Опустошителни конфликти между екстремисти от дясното крило и наскоро установено в Северна Бохемия ромско население се разгарят седмици наред в Чешката република[2], като сенатът й потвърди, че Чешката република не бива да участва в Европейската стратегия за ромите. В България имаше демонстрации и ожесточени думи и действия спрямо ромско население след убийството на двама души, жертва на злоупотреба от страна на екстремистки, популистки и националистки движения, което накара органите да призоват за прекратяване на езика на омразата. В Обединеното кралство, пътуващи роми ще бъдат прогонени от Dale Farm в Basildon, Essex въз основата на нарушаване на закони за проектиране – решение, което събуди противоречиви становища и е критикувано от комисията на ООН срещу расизма[3]. Продължават да се прогонват роми, както наскоро в Рим (Италия), Париж (Франция), Baia Mare (Румъния), което накара НПО спешно да призоват органите и Европейската комисия да действат.
Комисията може ли да обясни защо насоките не включват правата на човека и мерките срещу дискриминацията, противно на изисканото от ЕП в неговия доклад?
Комисията може ли да посочи какви мерки са били – или ще бъдат – предприети, за да се гарантира, че е сложен край на горепосочените нарушения на правата на човека и дискриминиращите закони и политики?
Комисията може ли да посочи как ще гарантира, че държавите-членки зачитат правата на човека и правилата срещу дискриминацията по отношение на ромското население?
Внесен: 18.10.2011
Предаден: 20.10.2011
Краен срок за отговор: 27.10.2011
- [1] http://www.euractiv.com/socialeurope/hungary-puts-roma-work-news-507804
- [2] http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,786495,00.html
- [3] http://www.washingtonpost.com/world/europe/irish-travelers-build-barricades-say-they-will-fight-eviction-in-eastern-england/2011/09/19/gIQAfeCbeK_story.html