Parlamentarno vprašanje - O-000275/2011Parlamentarno vprašanje
O-000275/2011

Diskriminacija in preganjanje Romov v državah članicah EU ter okvirna strategija, smernice in ukrepi EU

Vprašanje za ustni odgovor O-000275/2011
za Komisijo
Člen 115 poslovnika
Renate Weber, Sophia in 't Veld, Gianni Vattimo, Sonia Alfano, Baroness Sarah Ludford, Marielle De Sarnez, Jan Mulder, Cecilia Wikström, Alexander Alvaro, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Stanimir Ilchev, Louis Michel
v imenu skupine ALDE

Postopek : 2011/2901(RSP)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
O-000275/2011
Predložena besedila :
O-000275/2011 (B7-0647/2011)
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

Kljub okviru EU za nacionalne strategije vključevanja Romov, ki ga je uvedla Evropska komisija, Svet pa pozdravil, in kljub smernicam za države članice glede oblikovanja nacionalnih strategij vključevanja Romov, ki jih je prav tako izdala Komisija, se diskriminacija in preganjanje Romov v EU in njenih državah članicah nadaljujeta.  Na Madžarskem so v parlamentu julija sprejeli načrt, da morajo vse osebe, ki prejemajo socialni dodatek, delati na gradbiščih, čistiti ceste ali vzdrževati parke in gozdove. V primeru zavrnitve se dodatek ukine. V okviru programa so ljudje plačani po 200 EUR mesečno, pri čemer pogosto delajo v ponižujočih razmerah. Tako na primer v Gyöngyöspati po več dni čistijo gozd, medtem ko bi s traktorjem to delo opravili v nekaj urah[1]. Ukrep je predmet ostrih kritik, saj nesorazmerno prizadene Rome. Na severu Češke republike so več tednov potekali neredi, podobni pogromom, med desničarskimi skrajneži in novo naseljenimi Romi [2], medtem ko so v češkem senatu zatrdili, da Češka republika ne bi smela sodelovati pri evropski strategiji za Rome. V Bolgariji je zaradi umora dveh oseb, ki so ga zlorabila ekstremistična, populistična in nacionalistična gibanja, prišlo do demonstracij in nasilnega govora ter dejanj zoper Rome, tako da so morale oblasti pozvati k prekinitvi sovražnega govora. V Združenem kraljestvu so s kmetije Dale v Basildonu (Essex) pregnali potujoče skupine (travellers), ker naj bi kršile zakone o prostorskem načrtovanju. Zaradi tega sklepa je prišlo do spora, kritiko zoper njega pa je izrazil odbor proti rasizmu pri Združenih narodih[3]. Pregoni Romov še vedno potekajo, tako je nedavno do njih prišlo v Rimu (Italija), Parizu (Francija) in Baia Mare (Romunija), zaradi česar so nevladne organizacije organe in Evropsko komisijo nemudoma pozvale k ukrepanju.

Ali Komisija lahko razloži, zakaj smernice ne vključujejo ukrepov za človekove pravice in protidiskriminacijskih ukrepov, v nasprotju s tem, kar je v svojem poročilu zahteval Evropski parlament?

Ali lahko opiše, kateri ukrepi so bili in še bodo sprejeti, da bi zaustavili omenjene kršitve človekovih pravic ter diskriminacijske zakone in politike?

Ali Komisija lahko pojasni, kako namerava zagotoviti, da bodo države članice spoštovale človekove pravice in protidiskriminacijska pravila glede Romov?

Vloženo: 18.10.2011

Posredovano: 20.10.2011

Rok za odgovor: 27.10.2011