Pytanie poselskie - O-000286/2011Pytanie poselskie
O-000286/2011

Warunki osadzania w UE

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000286/2011
do Rady
art. 115 Regulaminu PE
Judith Sargentini, Jan Philipp Albrecht, Rui Tavares, Tatjana Ždanoka, Raül Romeva i Rueda
w imieniu grupy Verts/ALE

Procedura : 2011/2897(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000286/2011
Teksty złożone :
O-000286/2011 (B7-0664/2011)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Komisja opublikowała zieloną księgę w sprawie stosowania przepisów UE dotyczących wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych w obszarze pozbawienia wolności i obecnie prowadzi konsultacje na jej temat z zainteresowanymi stronami. W ww. zielonej księdze zwrócono uwagę na powiązania między warunkami osadzania a różnymi instrumentami UE, takimi jak europejski nakaz aresztowania i europejski nakaz nadzoru, oraz pokazano, w jaki sposób UE mogłaby podjąć inicjatywy w takich kwestiach, jak tymczasowe aresztowanie, sytuacja dzieci i warunki osadzania.

Komunikat zawiera załącznik przedstawiający bardzo zróżnicowaną i często niepokojącą sytuację w państwach członkowskich, w szczególności w związku z liczbą osób aresztowanych tymczasowo, poziomem zapełnienia więzień i ich przepełnieniem, liczbą więźniów oraz liczbą osadzonych obywateli innych państw. Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie orzekał już przeciw państwom członkowskim UE w sprawach związanych z warunkami osadzania, czasem trwania aresztowania tymczasowego i z administracją sądową, w tym na podstawie sprawozdań Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom działającego w ramach Rady Europy.

Co Rada uczyni na szczeblu UE, aby zapewnić poszanowanie praw osób osadzonych w więzieniach oraz poprawę warunków osadzania w państwach członkowskich?

Czy Rada dostrzega rozdźwięk pomiędzy niejednolitymi warunkami osadzania a wykonywaniem europejskiego nakazu aresztowania, uwypuklony w pytaniach postawionych w sprawie C-396/11 Radu?

Czy Rada może przedstawić konkretne dane statystyczne dotyczące przeciętnej ilości czasu, jaką spędzają w aresztach tymczasowych osoby wydane na mocy europejskiego nakazu aresztowania?

Czy Rada zamierza zaakceptować wymogi proceduralne dotyczące przetrzymywania osób podejrzanych w aresztach tymczasowych, łącznie z możliwością rewizji i określenia maksymalnych okresów zatrzymania?

Czy Rada zamierza zaproponować przepisy UE, które uwzględniałyby opracowane przez Radę Europy Europejskie Reguły Więzienne, w szczególności odnośnie do warunków pobytu oraz dostępu do opieki medycznej i porady prawnej?

Przedłożone: 27.10.2011

Przekazane: 28.10.2011

Termin na udzielenie odpowiedzi: 18.11.2011