Pytanie poselskie - O-000296/2011Pytanie poselskie
O-000296/2011

Warunki osadzania w UE

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000296/2011
do Rady
art. 115 Regulaminu PE
Birgit Sippel, Claude Moraes, Carmen Romero López, Sylvie Guillaume, Tanja Fajon, Roberto Gualtieri, Rita Borsellino
w imieniu grupy S&D

Procedura : 2011/2897(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000296/2011
Teksty złożone :
O-000296/2011 (B7-0666/2011)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W odpowiedzi na wniosek Rady przedstawiony w ramach programu sztokholmskiego oraz liczne wnioski Parlamentu Europejskiego, Komisja opublikowała niedawno Zieloną księgę w sprawie stosowania przepisów UE dotyczących wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych w obszarze pozbawienia wolności.

W dokumencie tym zapowiedziano rozpoczęcie procesu otwartych konsultacji z wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat działań UE na rzecz poprawy warunków osadzenia z myślą o zapewnieniu wzajemnego zaufania w dziedzinie współpracy sądowej. Dokument omawia takie kwestie jak wpływ rozbieżności standardów w zakresie warunków osadzenia na stosowanie instrumentów ustawodawczych UE, takich jak europejski nakaz aresztowania i europejski nakaz nadzoru. Poruszona została również możliwa rola działań UE w takich obszarach jak areszt tymczasowy, kary alternatywne i warunki aresztowania dzieci, tak aby zwiększyć wpływ na warunki osadzenia w całej Europie.

W załączniku do zielonej księgi podkreślono szereg problemów wynikających z dużego zróżnicowania sytuacji w państwach członkowskich w zakresie liczby tymczasowo aresztowanych, przeludnienia, wskaźników liczby osadzonych oraz wskaźników liczby osadzonych dzieci i obywateli innych państw. Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie orzekał przeciw państwom członkowskim UE w sprawach związanych z warunkami osadzenia, z czasem trwania aresztowania tymczasowego i z administracją sądową, w tym na podstawie sprawozdań Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom działającego w ramach Rady Europy.

W jaki sposób Rada zamierza chronić wpisane w Kartę UE podstawowe prawa przysługujące wszystkim osadzonym, które wiążą się z warunkami osadzenia, brakiem wyposażenia, przeludnieniem, niewłaściwym stosowaniem i nadużywaniem kar alternatywnych oraz długim czasem trwania aresztu tymczasowego – kwestiami, które często były przedmiotem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?  W jaki sposób Rada zamierza podjąć kwestie wchodzące w zakres kompetencji UE, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na warunki osadzenia i podstawowe prawa osadzonych, takie jak nadużycia w zakresie aresztu tymczasowego i propagowanie korzystania z kar alternatywnych? W jaki sposób Rada zamierza zająć się kwestią wpływu warunków osadzenia na stosowanie podstawowych instrumentów UE dotyczących współpracy sądowej w sprawach karnych, takich jak europejski nakaz aresztowania i europejski nakaz nadzoru?

Jakie działania podejmie Rada celem zapewnienia odpowiedniej reakcji na zieloną księgę Komisji?

Przedłożone: 9.11.2011

Przekazane: 10.11.2011

Termin na udzielenie odpowiedzi: 1.12.2011