Дерогация във връзка с кризата, засягаща Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ)
Въпрос с искане за устен отговор O-000014/2012
Съвета
Член 115 от Правилника за дейността
Pervenche Berès, Marian Harkin
от името на Комисия по заетост и социални въпроси
Европейският парламент подкрепи предложението на Комисията относно удължаването на свързаната с кризата дерогация, засягаща Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ), която беше въведена през 2009 г. като част от плана за възстановяване. Европейският фонд за приспособяване към глобализацията се оказа добър инструмент за смекчаване на последствията от икономическата криза и за предотвратяване на социалните бедствия на местно равнище, тъй като осигурява помощ за обучение и преквалификация на работниците с оглед на тяхното реинтегриране на пазара на труда при тежки условия на труд. Дерогацията увеличи гъвкавостта на фонда и той беше активно използван от държавите членки – между 2009 и 2011 г. в 67 от общо 97 заявления беше поискана помощ от Европейският фонд за приспособяване към глобализацията във връзка с последиците от финансовата и икономическата криза.
С оглед на това, че Съветът по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси не постигна политическо споразумение относно предложението на Комисията от декември 2011 г., държавите членки няма да могат да подават заявления за оказване на помощ на работниците, съкратени непосредствено като пряк резултат от глобалната финансова и икономическа криза, както е посочено в член 1, параграф 1а от Регламент (ЕО) № 1927/2006. Изтичането на срока на действие на дерогацията трябва да бъде разгледан в контекста на нарастващите равнища на безработица и продължителното влошаване на икономическата ситуация в рамките на ЕС. През декември 2011 г. в Комисията бяха получени 13 заявления, отнасящи се до дерогацията във връзка с кризата, включително три заявления от една от държавите, принадлежащи към т.нар. „блокиращо малцинство“ в Съвета.
- Съветът понастоящем блокира удължаването на дерогацията, което означава, че той очаква, че кризата скоро ще приключи. На какви показатели и прогнози се основава Съветът, за да прави такива предположения?
- Поради какви причини някои от държавите членки отхвърлят съответното предложение на Комисията?
- Какъв график е съставил Съветът с оглед на постигането на споразумение по време на датското председателство?
- Предвид трудностите за постигане на споразумение относно дерогацията във връзка с кризата, по какъв начин Съветът ще води дебата относно предложението за регламент относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за периода 2014–2020 г.?
Внесен: 26.1.2012
Предаден: 27.1.2012
Краен срок за отговор: 17.2.2012