Wzrost w UE
7.12.2012
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000210/2012
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Hannes Swoboda, Elisa Ferreira
w imieniu grupy S&D
W najnowszej rocznej analizie wzrostu gospodarczego Komisja przewiduje stopniowy powrót na ścieżkę wzrostu PKB, który w przyszłym roku ma wynieść 0,1%. Osiągnięcie tego nader skromnego wzrostu zaleca poprzez zastosowanie tej samej strategii w dziedzinie polityki gospodarczej, którą stosuje się już od 2011 r. Jednak z oficjalnych statystyk za rok 2011 wynika, że polityka ta w wielu częściach strefy euro doprowadziła do ponownej recesji i sprawiła, że kolejne 2 mln obywateli UE straciło zatrudnienie jedynie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Z nowych niezależnych badań naukowych wynika, że utrzymanie wysoce restrykcyjnej polityki fiskalnej w całej UE i w strefie euro wydłuży okres trwania recesji o cały przyszły rok, na co wskazuje wiedza z podręczników ekonomii.
1. Czy Komisja może wskazać owe „zróżnicowane i przyjazne wzrostowi gospodarczemu” elementy w zaleceniach dotyczących konsolidacji fiskalnej, zawartych w rocznej analizie wzrostu gospodarczego?
2. Czy Komisja może wyjaśnić, dlaczego w rocznej analizie wzrostu gospodarczego nie wzywa się do bardziej ekspansywnej polityki fiskalnej w tych państwach członkowskich, które ciągle mają nadwyżkę bilansu handlowego i w których realne stopy procentowe są niskie lub ujemne, co byłoby impulsem dla wzrostu w UE i rozwiązało jeden z problemów związanych z brakiem równowagi gospodarczej, leżących u podstaw kryzysu w strefie euro?
3. Czy na podstawie analizy tzw. mnożników podatkowych, przedstawionej przez MFW w najnowszej światowej prognozie gospodarczej, Komisja może udzielić szczegółowych informacji na temat wartości mnożnikowych wykorzystanych w prognozie wiosennej i jesiennej na rok 2012? Czy Komisja może potwierdzić, że zalecenia polityczne zawarte w rocznej analizie wzrostu gospodarczego 2012 opierały się na wewnętrznych obliczeniach skutków polityki ograniczania wydatków publicznych w odniesieniu do wzrostu i zatrudnienia, które zdaniem MFW są znacznie niedoszacowane? Czy Komisja może potwierdzić, że jeżeli obliczenia MFW są poprawne, błędne zalecenia polityczne Komisji niepotrzebnie doprowadziły do osłabienia gospodarki europejskiej, utraty miejsc pracy i nadmiernych cięć w zakresie usług i inwestycji publicznych?
4. Czy Komisja zgadza się, że jeżeli kolejne prognozy, planowane na luty 2013 r., wskazywałyby na możliwość ujemnego wzrostu gospodarczego w całym przyszłym roku, musiałoby to szybko i bezwzględnie doprowadzić do przeglądu obecnej wysoce restrykcyjnej krajowej polityki fiskalnej poprzez wykorzystanie istniejących politycznych możliwości reagowania w ramach wzmocnionego paktu stabilności i wzrostu w celu ponownego pobudzenia wzrostu?
Przedłożone: 7.12.2012
Przekazane: 11.12.2012
Termin na udzielenie odpowiedzi: 18.12.2012