Nasilje nad ženskami in dekleti je ena najresnejših strukturnih kršitev človekovih pravic na svetovni ravni. Za zaustavitev nasilja nad ženskami in dekleti ter nasilja na podlagi spola si je treba prizadevati na vseh ravneh. Najpomembnejši proces za odpravo nasilja nad ženskami in dekleti na mednarodni ravni je potek prek dela Organizacije Združenih narodov, zlasti pekinških izhodišč za ukrepanje. V Evropski uniji je to vprašanje postalo del notranje politike in zakonodaje ter ukrepov na področju zunanje politike.
Odprava nasilja nad ženskami in dekleti bo osrednja tema 57. zasedanja Komisije Združenih narodov za položaj žensk, ki bo potekalo od 4. do 15.marca 2013. Na lanskem zasedanju Komisiji ni uspelo sprejeti skupnih sklepov, kar zelo skrbi vse, ki zagovarjajo in spodbujajo pravice žensk. V tem pogledu bo 57. zasedanje te Komisije ključna priložnost, da se spodbudi agenda za pravice žensk in pospešijo ukrepi za odpravo nasilja nad ženskami in dekleti na svetovni ravni. Ključno vlogo pri tem ima EU, ki mora storiti vse potrebno, da zagotovi pozitiven izid.
Na kakšen način bo Evropska unija podprla prizadevanja Združenih narodov, da se odpravijo vse oblike nasilja nad ženskami in se s sprejetjem svežnja skupnih sklepov, usmerjenih v prihodnost, zagotovi pozitiven zaključek 57. zasedanja Komisije Združenih narodov za položaj žensk marca 2013?
Katere so bistvene točke prispevka EU k novim političnim in operativnim ukrepom na svetovni ravni za zaustavitev vseh oblik nasilja nad ženskami?
Kakšen napredek je Evropska služba za zunanje delovanje dosegla pri umestitvi vprašanja pravic žensk v jedro svojega delovanja, zlasti na področju odpravljanja vseh oblik nasilja nad ženskami? Kakšni ukrepi se načrtujejo v prihodnje?
Kako se politika EU za boj proti nasilju in njegovo preprečevanje ocenjuje v okviru humanitarne in mednarodne razvojne pomoči?
Na kakšen način bodo prizadevanja za odpravo nasilja nad ženskami na svetovni ravni opredeljena na ravni EU, zlasti v napovedani strategiji EU za zaustavitev vseh oblik nasilja nad ženskami in prek morebitnih prihodnjih zakonodajnih ukrepov?