Tiesiskums un cilvēktiesības Krievijā (īpaši attiecībā uz ksenofobiju un homofobiju)
11.9.2013
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000089/2013
Komisijai
Reglamenta 115. pants
Ulrike Lunacek, Raül Romeva i Rueda, Marije Cornelissen, Werner Schulz
Verts/ALE grupas vārdā
Eiropas Parlaments turpina pildīt apņemšanos padziļināt un attīstīt attiecības ar Krieviju, balstoties uz abpusēju apņemšanos ievērot demokrātiju, tiesiskumu un cilvēktiesības. Tomēr mēs esam ļoti nobažījušies par to, ka Krievija arvien vairāk neievēro šos pamatprincipus.
Kopš pieņemti vairāki likumi, kas ierobežo vārda, pulcēšanās un biedrošanās brīvību, jo īpaši „ārvalstu aģentu” likums un federālais un reģionālais likums, kas vērsti pret propagandu, daudzas organizācijas ir ziņojušas par vardarbīgu ksenofobisku un homofobisku uzbrukumu palielināšanos. Tiešsaistē ir parādījušies vairāki simti bezjēdzīgu vardarbīgu videoierakstu, kuros galējo nacionālistu grupas sit un spīdzina LGBT personas (tostarp pusaudžus), migrantus un etnisko minoritāšu pārstāvjus. Vairākas grupas Krievijas sociālo plašsaziņas līdzekļu tīmekļa vietnēs ir augšupielādējušas satraucošus videoierakstus, kuros atspoguļota pazemošana, sišana un spīdzināšana.
Pret Krievijas nevalstiskajām organizācijām, kuras novērojušas šo smago vardarbību, pašreiz tiek vērsta to darbības izbeigšanas kampaņa. Nevalstiskās organizācijas un pilsoniskās sabiedrības un politiskie aktīvisti, kuri aizstāv sieviešu, jauniešu, etnisko minoritāšu, migrantu un LGTB personu cilvēktiesības, saskaras ar linčošanas grupu un policijas īstenotu iebaidīšanu un draudiem. Ir iegūti pietiekami pierādījumi par netaisnīgām tiesas prāvām, kurās organizācijas, piemēram, „Side-by-Side LGBT Film Festival”, sodītas un piespiestas izbeigt darbību. Organizācija „Coming Out Saint Petersburg” tika sodīta ar naudas sodu maksimāli pieļaujamajā apmērā, kas paredzēts ar “arvalstu aģentu” likumu, kamēr augstāka tiesas instance neatcēla spriedumu, bet policijas pārbaužu draudi joprojām saglabājas. Citas organizācijas nespēj turpināt savu darbību, ja tās pašas sevi nav deklarējušas par „ārvalstu aģentiem”, tadējādi pakļaujot sevi likumā paredzētajām saistībām.
– Ko Komisija ir paveikusi, lai ņemtu vērā Parlamenta 2013. gada 13. jūnija rezolūciju par tiesiskumu Krievijā?
– Kādā veidā šiem jautājumiem pievērsta uzmanība sarunās ar Krievijas līderiem ES un Krievijas augstākā līmeņa sanāksmē Jekaterinburgā un G20 valstu augstākā līmeņa sanāksmē septebrī Sanktpēterburgā?
– Kādā veidā Komisija turpinās pievērst uzmanību NVO bažām attiecībā uz cilvēktiesībām un tiesiskumu Krievijā?
Iesniegšanas datums: 11.9.2013
Nosūtīts: 13.9.2013
Termiņš atbildei: 20.9.2013