Právny štát a ľudské práva v Rusku (najmä so zreteľom na xenofóbiu a homofóbiu)
11.9.2013
Otázka na ústne zodpovedanie O-000089/2013
Komisii
článok 115 rokovacieho poriadku
Ulrike Lunacek, Raül Romeva i Rueda, Marije Cornelissen, Werner Schulz
v mene skupiny Verts/ALE
Európsky parlament je trvalo odhodlaný ďalej prehlbovať a rozvíjať vzťahy s Ruskom na základe vzájomného záväzku, pokiaľ ide o demokraciu, právny štát a ľudské práva. Sme však hlboko znepokojení rastúcou ľahostajnosťou Ruska voči týmto základným zásadám.
Od prijatia viacerých zákonov obmedzujúcich slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania, najmä zákona o „zahraničných subjektoch“ a zákonov o „zákaze propagandy“ prijatých na federálnej a regionálnej úrovni, hlásia početné organizácie nárast násilných xenofóbnych a homofóbnych útokov. Na internete sa objavilo niekoľko stoviek nezmyselných násilných videí, na ktorých vidno ultranacionalistické skupiny, ako bijú a týrajú osoby z komunity LGBT vrátane mladistvých, migrantov a príslušníkov etnických menšín. Niekoľko skupín umiestnilo na ruské sociálne siete znepokojujúce videá aktov intenzívneho ponižovania, bitia a týrania.
Ruské mimovládne organizácie, ktoré monitorujú toto závažné porušovanie ľudských práv, teraz čelia aktívnej kampani zameranej na ukončenie činnosti. Mimovládne organizácie, občianski a politickí aktivisti, ktorí obhajujú ľudské práva žien, mladých ľudí, etnických menšín, migrantov a osôb z komunity LGBT sú vystavení zastrašovaniu a vyhrážkam zo strany členov skupín občianskej sebaobrany a polície. Existujú dostatočné dôkazy o nespravodlivých súdnych procesoch, v ktorých organizácie, ako je filmový festival Side-by-Side, venovaný problematike LGBT osôb, dostávajú pokuty a sú nútené ukončiť činnosť. Organizácii Coming Out z Petrohradu bola uložená pokuta v maximálnej výške podľa zákona o „zahraničných subjektoch“ predtým, ako tento rozsudok vyšší súd zrušil, ale hrozba policajných kontrol ostáva. Iné organizácie nemôžu pôsobiť, ak sa nevyhlásia za „zahraničné subjekty a podriadia sa zákonným povinnostiam, ktoré im bránia v činnosti.
– Čo urobila Komisia v nadväznosti na uznesenie Parlamentu z 13. júna 2013 o právnom štáte v Rusku?
– Akým spôsobom boli tieto otázky predložené ruským vedúcim predstaviteľom na júnovom summite EÚ – Rusko v Jekaterinburgu a na septembrovom summite G20 v Petrohrade?
– Akým spôsobom bude Komisia naďalej upozorňovať na obavy mimovládnych organizácií týkajúcich sa ľudských práv a právneho štátu v Rusku?
Predložené: 11.9.2013
Postúpené: 13.9.2013
Termín na zodpovedanie: 20.9.2013